Hatay Londra’da World Travel Market 2012 Fuarında Tanıtıldı

Sahip olduğu sayısız değerleri ulusal ve uluslararası zeminlerde tüm dünyaya tanıtabilmek için çeşitli etkinliklere ve fuarlara katılan Hatay, Kasım 2012 tarihleri arasında Londra’da düzenlenen ‘World Travel Market Fuarı’nda da yerini aldı.

Hatay Londra’da World Travel Market 2012 Fuarında Tanıtıldı

Dünya çapında turizm yönelimlerinin takip edildiği, önümüzdeki yıllarda turizm sektörünün gideceği yolun 100'ün üzerinde seminer düzenlenerek belirlendiği, 40 binin üzerinde ziyaretçinin gezdiği ‘World Travel Market Fuarı’nda, ülkemize ayrılan 966 metrekarelik alanda Türkiye’nin ve ilimizin tarihi, kültürel zenginlikleri tüm ziyaretçilere tanıtım CD'leri ve broşürler aracılığı ile tanıtıldı.

Berlin Turizm Fuarı'ndan sonra dünyanın ikinci büyük turizm ve seyahat fuarı olan ve tüm dünya ülkelerinin katılımı ile gerçekleşen Londra Dünya Seyahat Fuarı’nın Türkiye standında yapılan basın toplantısına; İzmir Valisi Cahit Kıraç, Antalya Valisi Ahmet Altıparmak, Muğla Valisi Fatih Şahin, Türkiye’nin İngiltere Büyükelçisi Ahmet Ünal Çeviköz, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özaslan,Niğde Milletvekili Doğan Şafak, Kastamonu Milletvekili Emin Çınar, Marmaris Kaymakamı Ali Galip Saral, Bodrum Kaymakamı Mehmet Gödekmerdan,Tanıtma Genel Müdürü Cumhur Güven Taşbaşı, Yatırımlar ve İşletmeler Genel Müdürü Zeki Can, Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) Başkanı Timur Bayındır ile çok sayıda davetlinin katıldığı ifade edildi.

Hatay Valiliği’nden konuya ilişkin olarak yapılan açıklama şöyle, “World Travel Market 2012 Fuarı’nda ilimizin yanı sıra Antalya, Çanakkale, İzmir ve Muğla Valilikleri ile İstanbul, Mersin, Kayseri, Van, Denizli ve Kapadokya bölgesinin otel ve seyahat acentesi yetkilileri olmak üzere 68 stantta ülkemize özgü değerlerin tanıtımı sağlandı. Fuarda, Hatay stantına olan ilgi ise oldukça yoğundu.

Turizm sektörünün önde gelen ilgilileri ile görüşülerek özellikle Avrupa ve Latin Amerika ülkelerinden gelecek olan yabancı konuklara, ülkemize ilişkin tur programları ve turistik tesislerimizin tanıtımı yapıldı.

Konu ile ilgili olarak bir değerlendirme yapan Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, ilimizin, dünya turizm pazarında, tüketicinin değişen profiline bağlı olarak ortaya çıkan turizm taleplerine cevap verecek zengin bir potansiyeli bulunduğunu ve bu potansiyeli yeterli sayıda turistle buluşturmak için ‘Hatay İli Turizm Stratejisi ve Eylem Planı’nın hazırlandığını söyledi.

Hazırlanan bu plan doğrultusunda sahip olduğumuz tarihi ve turistik zenginlikleri tanıtmak amacı ile üç yıldır birçok yurt içi ve yurt dışı fuarlara katıldığımızı; Hatay Valiliği olarak, bu tür zeminlerde ilimizin tanınmasına büyük önem verdiklerini ifade etti.

Planın, turizm konusunda yol haritamız olacağını vurgulayan Vali Lekesiz, fuara katılarak ilimizin ve ülkemizin tanıtılmasına destek veren başta Turizm ve Kültür Bakanlığımız olmak üzere İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne, turizm sektörü temsilcilerine ve katkı veren herkese teşekkür etti.