HATAY MUHARİP GAZİLER DERNEĞİ'AZİLERİMİZ İYİ KOŞULLARDA YAŞAYAMIYOR

 Hatay Muharip Gaziler Derneği Başkanı Mehmet Ramiz Bakır, vatan için canlarını vermeye hazır olan gazilerin iyi koşullarda yaşamadıklarını, aldıkları maaşın çok yetersiz kaldığını söyledi.
HATAY MUHARİP GAZİLER DERNEĞİ'AZİLERİMİZ İYİ KOŞULLARDA YAŞAYAMIYOR
   Bakır, AA muhabirine yaptığı açıklamada Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) görüşülen 'Torba Yasası'nda gazilerle ilgili maddeninin değerlendirilmemesine üzüldüklerini kaydetti.
     Sosyal güvencesi olan bir gazinin aylığın 380 TL, olmayanın ise de 580 TL olduğunu vurgulayan Bakır, şöyle devam etti:
     '' 1005 Sayılı Kanuna ek olarak çıkarılan 5595 Sayılı Kanunla yapılan değişiklik kapsamınca, 380 TL. şeref aylığı almakta olduğumuz malumdur.
     Ancak, maaş tanımına girmeyen ve 'şeref aylığı' olarak tanımını bulan bu aylık ödemeler gazilerimiz arasında farklılık göstermektedir. Bu ise gazilerimizin 'birinci sınıf gazi, ikinci sınıf gazi' gibi incitici çağrışımlara neden olmaktadır. Gazilerin bu şekilde incinmesine meydan vermeyecek hassasiyetin gösterilmesi gerekiyor. Biz gazilere verilen devlet güvencesi olmayan ve tek geçim kaynağı şeref aylığı olan gazilerin mağduriyetlerinin giderilmesi için en azından maaşlarımızın asgari ücret tutarında baz alınmasını bekliyoruz''
     Derneklerine kayıtlı 532 üyenin olduğunu ifade eden Bakır, ''Bizler her zaman üyelerimize maddi ve manevi destek vermeye devam edeceğiz. Onların tüm haklarını savunmak için elimizden gelen çabaları sarf edeceğiz'' dedi