Hatay Muz Üretiminde Türkiye Üçüncüsü

 Vali Lekesiz  İskenderun’a bağlı Üçgüllük Beldesi’nde Sabahattin Satmaz’a ait muz üretim seralarında incelemelerde bulundu.
Hatay Muz Üretiminde Türkiye Üçüncüsü
İlimizde tarım sektörünün çok önemli olduğuna vurgu yapan Vali Lekesiz, ‘İlimiz pek çok alanda ülkenin zenginliğine zenginlik kattığı gibi tarım sektöründe de ülkenin enerjisine enerji katıyor. İlimizin iklim şartları tarım sektörü açısından muhteşem bir veriye sahip. Burası bir bereket coğrafyası.’dedi.2000 yılında tarım sektöründen 565 milyon lira, 2011 yılı sonunda ise 3 milyar lira gelir elde edildiğini kaydeden Lekesiz, ‘Yaklaşık 11 yıl içinde ilimizde tarım sektörünün yüzde 500 civarında geliştiğini görüyoruz. Diğer taraftan 1 milyon 200 bin dekar arazisi olan Amik Ovası maalesef sulanamıyordu. Reyhanlı Barajı, Karaçay Barajı ve diğer barajların bitmesi ile beraber tarım arazilerinin yüzde 75’i sulanabilir hale gelecek. Bu durum Hatay’ın yıllık tarımsal gelirini çok daha fazla katlayacak’ diye konuştu. 

Vali Lekesiz, Kırsal Kalkınma Tarım ve Stratejik Planı çerçevesinde ilimizin tamamında adeta parsel parsel ürün deseninin ortaya çıkartıldığını ifade ederek, bu kapsamda planın uygulanmaya başlandığından beri muz üretimine destek verdiklerini, Arsuz bölgemizde geçtiğimiz yıl yaklaşık 2 bin fidan dağıtıldığını, 2012 yılı içinde yaklaşık 7 bin muz fidanı dağıtıldığını, 2012 yılı içinde 200 dekar yeni muz üretim alanı oluşturmayı hedeflerken bunun 226 dekara çıktığını, ilimiz genelinde ise 326 dekar muz üretim alanı oluştuğunu ve Türkiye muz üretiminde 3. sırada il konumuna geldiğimizi ifade etti.İşadamı Sabahattin Satmaz da Kırsal Kalkınma Tarım ve Stratejik Planı kapsamında geçtiğimiz yıl ekilen fidelerin ürününü alacaklarını ifade ederek, kendisini bu alanda teşvik eden Vali Lekesiz’e teşekkür etti.Konuşmaların ardından yılın ilk hasadını da yapan Vali Lekesiz ardından Muz İşleme Tesisi’ne de uğrayarak muzun tartma, kesme, paketleme, sarartma işlemlerini yerinde izleyerek görevlilerden bilgi aldı.

Vali Lekesiz’e, İskenderun Kaymakamı Ali İhsan Su, İskenderun İlçe Emniyet Müdürü Cengiz Başar, Üçgüllük Belediye Başkanı Bedi Balta,  Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Aydın Tüfekçi, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Osman Hatlar eşlik etti.