HATAY POLİS MYO'DA EĞİTİM ÖĞRETİM YILI AÇILIŞ TÖRENİ

HATAY POLİS MYO'DA EĞİTİM ÖĞRETİM YILI AÇILIŞ TÖRENİ -VALİ LEKESİZ: ''VATANDAŞIN HUZUR VE GÜVENLİĞİ KORUMAK İÇİN POLİSLERİMİZ FEDAKARCA GÖREV YAPMAKTADIR''
HATAY POLİS MYO'DA EĞİTİM ÖĞRETİM YILI AÇILIŞ TÖRENİ
Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, vatandaşın huzur ve güvenliğini korumak için polislerimiz fedakarca görev yaptığını belirtti.
     Lekesiz, Hatay Polis Meslek Yüksekokulu'nun 2010-2011 eğitim ve öğretim dönemi açılış töreninde yaptığı konuşmada, polislerin Atatürk ilke ve devrimlerinden taviz vermeden görevinin sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiğini söyledi.
     Polislerin okulda aldığı eğitimle yetinmeyip sürekli kendini geliştirmesi gerektiğini ifade eden Lekesiz, şöyle devam etti:
     ''Vatandaşın huzur ve güvenliği korumak için polislerimiz fedakarca görev yapmaktadır. Çağdaş bir devletin en önemli özelliklerinden biri hukukun üstünlüğü ve bunun uygulanmasıdır. Bu konuda emniyet teşkilatımıza büyük görev düşmektedir. Polislerimizin aldıkları eğitimle hukukun üstünlüğü ilkesi ve insan haklarına saygı çerçevesinde hareket edeceklerine inancım tamdır. ''
     Polislerin hak ve adaletten ayrılmamayı prensip edinmesi gerektiğinin altını çizen Lekesiz, bu sayede suç ve suçlularla daha etkin bir şekilde mücadele edileceğini belirtti.
     Lekesiz, törende ayrıca Dericiler Sitesi'nde meydana gelen patlamada hayatını kaybeden 3 kişiye baş sağlığı diledi, yaralananların da bir an önce sağlıklarına kavuşmasını temenni etti. Patlamada ölenlerin ailelerine devletin imkanları ölçüsünde gereken desteğin sağlanacağını ifade eden Lekesiz, bu konuda çalışmaların devam ettiğini söyledi.
     Okul Müdürü Saim Öksüz de 2003 yılında emniyet teşkilatına taze kan yetiştirmek için kurulan okullarında 580 öğrencinin eğitim gördüğünü ve her yıl yaklaşık 290 öğrenciyi polis teşkilatına kazandırdıklarını kaydetti.
     Bu yıl okullarında 26'sı kadın 265 kişinin yeni eğitim öğretime katıldığını ifade eden Öksüz, çağdaş normlar doğrultusunda yapılan eğitimle hukukun üstünlüğüne inanan, demokratik, laik cumhuriyete bağlı sosyal ve kişisel hakların savunucusu polisleri topluma kazandırmanın en büyük idealleri olduğunu kaydetti.
     Konuşmaların ardından Polis Akademisi Başkanlığı Güvenlik Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Çufalı ''Demokrasi ve Polis Etiği'' konusunda öğrencilere ilk dersi verdi.
     Törene, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, İl Jandarma Komutanı Albay Vedat Çolak, Baro Başkanı Sinan Akgöl ile kurum müdürleri ve sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı