HATAY SAĞLIK SEN İL DİVAN KURULU

             Yüreği hizmet sevdasıyla çarpan ilimizin dört bir yanından gelmiş dava arkadaşlarım, siz Sağlık Sen temsilcileri, Hepinizi sevgi, saygı ve muhabbetle selamlıyor,hoş geldiniz diyorum.

HATAY SAĞLIK SEN İL DİVAN KURULU
Sözlerime başlarken yoğun gündemine rağmen il Divan kurulumuza katılımıyla  bizleri onure eden Genel başkanımız Sayın Metin Memiş’e; Yol arkadaşım ve dostum olmasıyla onur duyduğum, yaşantımda tanımaktan memnun olduğum, yaşının küçük olmasına rağmen kendisinden çok şey öğrendiğim değerli kardeşim ve Genel başkan yardımcımız sayın Mutlu Kaya’ya iştiraklarından ötürü teşekkürlerimi sunuyorum.      Hatay Sağlık Sen şubesi olarak; gerçek bir hizmet ve dava adamı olan merhum Mehmet Akif İnan ve arkadaşlarının aydınlık bir Türkiye için açtığı bu yolda, en meşakkatli yolculuğu sürdüren ve azim ile birlikte çalışmanın başarıyı getirdiğini göstermiş bir şube olmaktan gurur duyduğumu ifade etmek istiyorum. Bu gün bu şartlarda toplantımızı gerçekleştiriyor olmamız sizlerin inancı, alın teri ve değişime ortak olma arzusuyla gerçekleşti. Dilerseniz o günleri kısaca yeniden hatırlayalım.  2009 yılında yönetimi 320 kişi ile devraldığımızda enkaza dönüşmüş bir sistemi, bu kurumu toparlamanın kolay olmayacağını anlamıştık. Hataların, çıkar hesaplarının çökerttiği bu çatıyı sıcak bir yuvaya dönüştürebilmek hayal gibi geliyordu. Yapılan yanlışlar ve sarsılan imaj şöyle dursun; Hatay gibi kozmopolit bir şehirde, insanları ideolojilerinden sıyırıp sivil toplum anlayışının gerekliliğine inandırmak, aynı yöne doğru bir anlayışla bakmalarını sağlamak, Sağlık Sen’in misyonunu ve vizyonunu anlatmak elbette çok zorlu bir süreç olacaktı. Şube yönetimine adım attığım ilk gün şahsım ve yönetim ekibimin ortak paydada buluştuğu o yol gösterici cümleydi. “Rüyaları gerçekleştirmenin en iyi yolu uykudan uyandırmaktır.” Birlik ve beraberlik çatısı altında, bugüne kadar uyuyarak çalışanların sorunlarını biriktirenlerin, sadece tabela sendikacılığı yapanların uykularını dağıttık. Onlar afallarken biz Hatay’ lı çalışanlarımıza her konuda rehber olmaya, yanlarında durmaya çalıştık. Kusur değil, çare arayarak yolumuzda ilerledik. Bir araya gelmek bizim için bir başlangıçtı. Bir arada bulunmak gelişmeydi. Beraber çalışabilmek ise başarıyı getirdi.
 Ünlü yazarın söylediği gibi, yalnızca mezarların olduğu yerde gerçekleşirdi gerçek dirilişler  Sorgulama ve öz eleştiri ile kendi savaşımızı açtık. Gerçek gücün insanlar üzerinde değil, yüreklerinde kurulacağı inancı hakimdi beynimizde.Bu inançla insanları varlıklarına, dinlerine, etnik kökenlerine veya gruplara ayırmadan tek çatı altında toplama ve çalışanın sesini en yüksek ölçüde çıkarma emeliyle alışılagelmiş sendikal hareketlerin aksine; dinleyerek, çözüm odaklı fikirler geliştirerek yolumuza devam ettik. Karşılıklı diyaloğun en etkili iletişim aracı olduğunu, sadece kaldırıp taşı söküp cam çerçeve indirmenin bir sonuç getirmeyeceğini rakiplerimize de göstermiş olduk. Rüzgarın yönünü tayin edemesek de geminin yönünü değiştirmeyi başardık. Tüm zorluklarına rağmen, gerektiğinde en sevdiğimiz ailelerimizi ikinci plana atmak pahasına her alanda çalışanlarımızın yanında olmaya çalıştık. Başta güvenle haklarını teslim etmiş 3000 üyemiz olmak üzere; ofisimiz, kendimize ait aracımız, basın ve hukuk danışmanlarımız, sosyal projelerimiz ve faaliyetlerimizle bugünkü bulunduğumuz konum sanırım doğru işler yapmış olduğumuzun bir göstergesi.                 Bu anlamda emeğini esirgemeden çalışan, destek veren tüm arkadaşlarıma, temsilcilerimize sonsuz teşekkür ediyorum. Ayrıca önümüzde değil yanımızda bulunarak her anlamda desteğini esirgemeyen, yaşadığımız zorlukları en iyi şekilde analiz ederek her tutum ve davranışı ile takdirini gösteren, başarımızı önemseyen ve bunu hakkaniyetli bir şekilde ödüllendiren genel merkezimize de minnettarlığımı ifade etmek istiyorum.