''HATAY, SANAYİ VE TURİZM GELECEĞİNİ KONUŞUYOR''

SANAYİ VE TİCARET BAKANLIĞI MÜSTEŞARI BOĞA: ''TÜRKİYE'NİN HER ŞEHRİNİN ÖNEMLİ POTANSİYELİ VAR, ÖNEMLİ OLAN BU POTANSİYELİ İYİ DEĞERLENDİRMEK''
''HATAY, SANAYİ VE TURİZM GELECEĞİNİ KONUŞUYOR''
Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ali Boğa, ''Türkiye'nin her şehrinin önemli potansiyeli var, önemli olan bu potansiyeli iyi değerlendirmek'' dedi.
     Boğa, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) tarafından düzenlenen ''Hatay, Sanayi ve Turizm Geleceğini Konuşuyor'' konu panelde, Hatay'ın sanayi yapılanması ve turizm potansiyelini ele alacaklarını söyledi.
     Görevlerinin, organize sanayi bölgelerinin ve küçük sanayi sitelerinin eksikliklerine, sorunlarına çözüm bulmaya çalışmak olduğunu belirten Boğa, şöyle konuştu:
     ''Hatay'ın elinde çok önemli fırsatlar var, en önemlisi Suriye gibi bir şans var elinde. Eskiden bu yoktu. Şimdi komşularla arasında sıfır sorun var. Bu da ticaretimize yansıdı. Vizenin de kalkmasıyla aktiviteleri artırdı. Hafta sonları Suriye ile komşu olan illerimiz dolup taşıyor. Hatta turizm açısından Antakya'nın diğer illere oranla daha şanslı olduğunu düşünüyorum. Türkiye'nin her şehrinin önemli potansiyelleri var, önemli olan bu potansiyelleri iyi değerlendirmek. İnsanların birbirleriyle işbirliği, sinerji içerisinde olması gerekiyor. Ben Hatay'da bu sinerjiyi görüyorum.''
     Boğa, sınır kapılarının da bu açıdan önem taşıdığını ifade ederek, ''Gümrük kapılarımız ne kadar rahat olursa, ticaret bir o kadar daha çok olur'' diye konuştu.
     ATSO Başkanı Hikmet Çinçin de, bölgenin sanayi ve ticaret yapısı hakkında slayt gösterisi eşliğinde bilgi verdi.
     Panelde ayrıca, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Osman Murat Süslü, Gümrükler Genel Müdür Yardımcısı Remzi Akçin de sunum yaptı.
     Toplantıya, Hatay Vali Yardımcısı Akgün Corav, Hatay Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği (HESOB) Başkanı Abdulkadir Teksöz, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, belediye başkanları ve davetliler katıldı.