Hatay Sosyal Dernekler Platformu üyelerinden basın toplantısı

Hatay Sosyal Dernekler Platformu üyeleri, Fransa Ulusal Meclisi'nde 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının inkarını suç sayan teklifin kabul edilmesini kınadı.
Hatay Sosyal Dernekler Platformu üyelerinden basın toplantısı
 Sosyal Dernekler Platformu 2. Başkanı Gökhan Gürsoy, Antakya Gazeteciler Cemiyeti'nde (AGC) düzenlediği basın toplantısında, Sarkozy'nin seçimlerdeki oy kaygısıyla aldığı kararın, meclise taşımasını ve yüzde 10'luk bir meclis katılımıyla alınmasını reddettiklerini belirtti.
     Asıl soykırımı yapanın Fransa olduğunu vurgulayan Gürsoy, tarihçilere bırakılması gereken kararın, siyasi bir meclis tarafından alınmasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

     Fransa'da yapılacak seçimlerde, Ermeni oyları kadar Türk oylarıyla da Sarkozy'e gereken cevabın verileceğini umduklarını ifade eden Gürsoy, şöyle devam etti:
     ''Cezayir ve Ruanda'da milyonlarca insanı katleden, soykırım yapan, sömüren Fransa'nın bu tutumu anlaşılamamaktadır. Yıllarca Afrika'yı ve dünyayı sömürerek yaşayan bu vicdansız Fransa kendi lekesini, yüce Türk milletine sürmek istemektedir. Bu kabul edilemez tasarıyla birlikte, Türk halkı Fransa'yı ve Sarkozy'i asla affetmeyecektir.''
     Gürsoy, 64 dernekten oluşan platform olarak Fransa'ya gereken cevabın fazlasıyla verilmesini istediklerini ayrıca halkın Fransız mallarını kullanmamaya, boykot etmeye çağırdıklarını kaydetti.
     AGC Başkanı Ahmet Abdullaoğlu da Fransa'nın siyasi amaçla aldığı kararı kınadığını, Fransa halkının kararı alan siyasetçilere en güzel cevabı sandık başında vereceğini sözlerine ekledi.
     Platform üyeleri daha sonra Hatay Gazeteciler Cemiyetini (HGC) ziyaret etti.