Hatay Tematik Tarım Müzesi Açıldı

<span style="background-color:rgb(255, 255, 255); color:rgb(30, 30, 30); font-family:roboto; font-size:16px">Hatay Valisi Sayın Ercan Topaca Tematik Tarım M&uuml;zesi&rsquo;nin a&ccedil;ılış t&ouml;renine katıldı.</span>
Hatay Tematik Tarım Müzesi Açıldı
 Gerçekleştirilen açılış törenine Vali Yardımcısı Bilal Bozdemir, Antakya Kaymakamı Eflatun Can Tortop, İl Jandarma Komutanı J.Kd.Alb. Turgay Aras, İl Emniyet Müdürü Ali Doğan Uludağ, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Reyhanlı Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi ve çok sayıda kurum müdürü katıldı.Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından Sayın Topaca ve beraberindekiler;  tarımla ilgili kültürel ve tarihsel değer taşıyan materyallerin toplanarak sergilenmesi ve eğitimde kullanılması, büyük bir tarım kültürü zenginliğine sahip olan bölgemizde mevcut olan pek çok tarım materyali örneklerinin muhafaza altına alınması amacıyla oluşturulan müzeyi gezerek yetkililerden bilgi aldı.Müzede teşhir edilen malzemeler ile tarımda nereden nereye gelindiğinin görülmesi açısından bu müzenin önemli bir gelişme olduğunu ifade eden Sayın Topaca, ‘’Vatandaşlarımız özellikle yeni nesil gelip burayı görmek suretiyle tarımda ülkemizin nereden nereye geldiğini görebilirler. Bizler belki yaş itibariyle bunları gördük, hayatımızda kullandık. Ama bugün yeni nesil bunları bilmiyor. Örneğin sofraya ekmek olarak gelen buğdayın ne kadar zor bir süreçten geçtiğini çocuklarımızın anlaması açısından bu müzenin gelinip gezilmesi gerektiğini düşünüyorum. Yiyecek-içeçek olarak kullandığımız birçok ürünün üretim safhası çok güzel bir şekilde burada toparlanmıştır. Bu müze inşallah kentimizin turizmine çok büyük hizmetler edecektir.’’ dedi.Basın mensuplarının gündemde yer alan yaralı takası ile ilgili bir soru yöneltmesi üzerine ise Sayın Topaca; ‘’Dün takas işlemi gerçekleştirildi. Bu, Birleşmiş Milletler ve Türkiye Cumhuriyeti’nin koordinasyonunda yapılan insani bir faaliyettir. Her iki tarafın elinde mahsur kalmış insanların takası şeklinde olmuştur. Muhaliflerden 339 kişi Lübnan’dan da 126 kişi karşılıklı takas edildi. Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak biz buna aracılık yaptık. Bu takas işlemi de bizim ilimizde gerçekleşti. Lübnan’dan uçak hareket etti ve eş zamanlı olarak buradan da uçak hareket etti. Sınırdan da giriş aynı şekilde oldu. Yaralılardan durumu ağır olan 6 kişinin tedavisi devam etmektedir. Tedavileri tamamlandıktan sonra onlar da kendi yerleşim yerlerine gönderilecekler.’’ şeklinde konuştu.Yapılan ikramların ardından açılış töreni sona erdi.
Hatay Tematik Tarım Müzesi Açıldı haberi 29 Aralık 2015 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay muhabirimiz Hatice Ekmekçi adına  tarafından  975 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle