HATAY TURİZMLE BÜYÜR VE KALKINIR

Hatay bir çok medeniyetlere ev sahipliği yapmış, bir çok dinin bir arada yaşadığı ve yaşatıldığı ender illerden birisidir.
HATAY TURİZMLE BÜYÜR VE KALKINIR
İlimizin kalkınmasında en büyük rolü oynayacak kitle kim derseniz şüphesiz Turizm sektörüdür. Hatay ilimiz tarihi zenginlikleriyle, Kültürüyle, İnancıyla, Sağlık Turizmiyle, Gastronomisiyle dünyaya örnek teşkil etmektedir. Yıllardır ilimizde yerli ve yabancı Turistleri ağırlamanın mutluluğunu yaşamaktayız. 2013 yılında yaşadığımız talihsiz olayların şehrimizin prestijini büyük oranla hem sarstı hem de zarar verdi. Özellikle Orta doğuda gelişen olaylar, Suriye'de bitmek bilmeyen iç savaş, Cilve gözü ve Reyhanlı ilçemizdeki patlamaların olması, Gezi olayları ve en önemlisi Sen piyer kilisenin restorasyonun uzun sürmesi, kapatılması, Mozaik müzemizin kısmen kapalı olması gibi bir çok etken Hatay ilimizin Turizmini etkiledi. Bu etkilenmeden en fazla zararı gören Hatay, En fazla yarar gören Şehir Gaziantep oldu. Hatay'daki konaklamaların çoğu Gaziantep'e gitti. Günübirlik ilimize gelen yerli ve yabancı turistlerin katkısı, hiç şüphesiz işletmelere fayda getirmez. Biz Turizmciler ve Hatay ilimizin Mülki amirleri Hatay ilinin üzerinde bulunan sis perdesini kaldırmalı, 2013 yılında kaybolan imajın tekrar düzelmesini sağlamak için, şimdiden el birliği yapmalıyız. 2014 yılına gireceğimiz şu günlerde hazırlıklarımızı en güzel şekilde yaparak, ilimizi tanıtmak ve gelen Turistleri en iyi şekilde ağırlayıp memleketlerine uğurlamalıyız.  Unutmayınız ki her turist memnuniyeti binlerce turist demektir. Esnafımıza ve sektöre fayda sağlamakla kalmaz dönüşümü muhteşem olur.
Bundan on gün önce ilimizi tanıtmak için Antalya-İzmir-Bursa-İstanbul-Ankara şehirlerin de bulunan seyahat acentelerinin yetkilileriyle bire bir görüşme yapma imkanı bulduk Hatay iline gruplar getirmelerini, katkı sağlamaları için ricada bulunduk. Hangi acenteye girip görüşme yaptıysak ilk söyledikleri şey Suriye olayları,Müze+Sen Piyerin kapalı olması bir çok acente bundan dolayı gruplarını bölgeden çekti, tabi bu üzüntü vericidir. Çoğu acentenin temennisi sezona girmeden önce Yeni Müzenin açılması, Sen piyer kilisenin restorasyonun bir an önce bitirilmesi ve sezona yetişmesi için özellikle Hatay Valimiz Mehmet Celalettin LEKESİZ' beyden ricalarıdır. Bizlerde Hatay Valisinin çalışkan ve Turizme çok sıcak baktığını belirttik. Haberi olmayan Turizmcilere dünyanın sayılı müzesinin yapıldığını, bitme aşamasında olduğunu söylediğimizde bir çok acente sahibi ve yöneticisi bu haberden dolayı mutlu oldular. Hatta çoğu yeni müzeyi yapan ve yapılmasında katkı sağlayan herkese şükranlarını belirttiler. Hatay'da yaşayan ve yıllardır Turizm sektöründe olan birisi olarak bizlerde Müzenin yapılmasında emeği geçen herkese teşekkürlerimizi bir borç biliyoruz. Yeni Mozaik Müzesi, Sen piyer Kilisesi ayrıca şehrimize yapılan yatırımlar Hatay ilimizin Turizmine büyük şekilde katkı sağlayacaktır.Hatay uyuyan bir dev bu devi yavaş uyandırıp, ileriki yıllarda emin olun HATAY yerli ve yabancı Turist konusunda patlama yapacaktır. Özellikle Adana-Mersin arasında yapılan yeni havaalanı bitmesiyle birlikte, kapanacak olan Adana Şakir paşa Havaalanı, Hatay Havaalanın canlanmasına, turizm sektörüne katkı sağlayacaktır. THY yönetiminden ricamız uçuş tarifelerini yaparken Turizm sektörünü düşünmelerini rica ediyoruz. Yeni yapılan tarifelere göre Hatay'da işi olan bir kişi aynı günde gelip akşam geri dönmesi bir çok otelcinin mağdur ve şikayetçi olmasına sebep olmaktadır. Bizler Hatay sevdalısı ve ilimizin kalkınması için var gücümüzle çalışan, sektörümüzün sıkıntılarını ve temennilerini dile getirmek üzere elimizden geleni yapmaya çalışacağız. Saygılarımızla,

Sabahattin NACİOĞLU

Hatay Turizm Derneği Başkanı