HATAY VALİLİĞİ'NDEN METİP PROJESİ

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, mevsimlik gezici tarım işçilerinin çalışma ve sosyal hayatlarının iyileştirilmesi (METİP) projesinin hazırlandığını söyledi.
HATAY VALİLİĞİ'NDEN METİP PROJESİ
   Vali Lekesiz, çalışma hayatının kalitesinin evrensel normlara yükseltilebilmesi için her alanda sürdürülen iyileştirme çalışmalarına paralel olarak, mevsimlik tarım işlerinde çalışanlara ulaşım, barınma, eğitim, sağlık, güvenlik ve çalışma şartlarının iyileştirilmesi amacıyla 'Mevsimlik Gezici Tarım İşçilerinin Çalışma ve Sosyal Hayatlarının İyileştirilmesi (METİP) adındaki proje çerçevesinde 6 bin 400 kişiyi barındıracak ve 5 ilçeyi kapsayacağını belirtti.
     Lekesiz, Valilik Brifing Salonu'nda gerçekleştirdiği basın toplantısında, valilik tarafından hazırlanarak Kırıkhan, Reyhanlı, Kumlu, Erzin ve Dörtyol İlçelerinde uygulamaya geçirilen METİP'in amacının gezici tarım işçisi olarak çalışmak amacıyla aileleri ile birlikte bulundukları illerden Hatay'a gelen vatandaşların tüm ihtiyaçlarının, insani ve medeni şartlarda, uluslararası normlara uygun olarak karşılanması olduğunu söyledi. 
  
     Lekesiz, şunları aktardı:
     ''İlçeler bazında saha çalışması yaptırılarak ilimize gelen ailelerin, kişi sayıları, bulundukları yerleri ve sorunları tespit edildi. Buna göre yılın hemen her mevsiminde genellikle narenciye, pamuk, soğan ve havuç gibi tarım ürünlerinde çalışmak üzere toplam 20 bin 500 kişinin ilimize geldiği belirlendi. Barınma ve kolaylık tesislerinin ne olacağı, nasıl olacağı projelendirildi. Yaklaşık bütçeleri belirlendi ve Bakanlıktan ödenekleri talep edilerek kaynak tahsisi sağlandı. Bunun için 4 milyon 767 bin 684 TL ödenek Hatay'a gönderildi. Bu ödenekler ilçe kaymakamlıklarımıza aktarıldı.''
     Lekesiz, ilçelerde alt yapı çalışmaları ile ilgili hazırlıkların devam ettiğini Erzin ve Dörtyol ilçeleri dışındaki tüm ilçelerde yerlerin belirlendiğini kaydetti
     Belirlenen yerlerde mevsimlik tarım işçileri için 382 adet konteyner yapılacağını ifade eden Lekesiz, ''Barınma alanlarında her aileye bir adet konteyner olmak üzere toplam 330 adet ev tipi konteyner ,52 adet de mobil tip konteyner, tuvalet ve duş kabini yapılacak. Su, elektrik, konaklama yerlerinde çocuk oyun alanı, jeneratör ve çöp konteyneri bulunacaktır. Öğrenim çağındaki çocuklar için taşımalı eğitim imkanı sağlanacaktır. Mobil sağlık ve güvenlik hizmetleri eksiksiz olarak verilecektir'' diye konuştu.
     Lekesiz, ayrıca proje kapsamında okuma-yazma kursları ve ana-çocuk sağlığı eğitimleri, tarımda çalışanların niteliğini arttırmaya yönelik kurslar, özellikle kadın ve genç kızlara yönelik sosyal ve kültürel eğitimler, çevre halkı ile birlikte bayramlaşma ve ibadet yapabilmelerine yönelik faaliyetler gerçekleştirileceğini de kaydetti.