HATAY VALİSİ LEKESİZ:

HATAY VALİSİ LEKESİZ: -''İLİMİZİN SAHİP OLDUĞU TARİHİ VE KÜLTÜREL DOKUYU AÇIĞA ÇIKARMAYI HEDEFLİYORUZ''
HATAY VALİSİ LEKESİZ:
Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, ilin sahip olduğu tarihi ve kültürel dokuyu açığa çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.
     Lekesiz, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş ile Çankaya ve Örnek Sokak'ta gerçekleştirilen çalışmaları yerinde inceleyerek, 73 yapı ve 1 adet tarihi çeşmenin restore edileceğini belirtti.
     Çalışmaların 2011 yılı Mart ayına kadar tamamlanacağını belirten Lekesiz, şöyle konuştu:
     ''Gelecekle ilgili kaygılar taşıyan her insan, her toplum, geçmişinden vazgeçemez. Geçmiş, bugünü geliştirip geleceğin belirlenmesine yarayan tek hazinedir.
     Bu nedenle, kültürel mirasa sahip çıkmak, öncelikle insanın geleceğine de sahip çıkmasının bir gereği. Bu çalışmaları özenle yürütüyoruz. İlimizin sahip olduğu tarihi ve kültürel dokuyu açığa çıkarmayı hedefliyoruz. Biz de tarihi mirasımıza sahip çıkma bilinciyle üzerimize düşen gerekli çalışmaları yaparak projelerimizi hayata geçirmek istiyoruz. Bu konuda gerek valiliğimiz ve gerekse Antakya Belediye Başkanlığımızın öncelikli hedefimiz hiç kuşkusuz Kurtuluş Caddesi'dir. Bu cadde üzerinde yer alan tarihi evlerin restorasyonunu yaparak tarihi ve kültürel dokunun muhafaza edildiği bir mekana dönüştürmeyi hedefliyoruz.''
     Lekesiz, çalışmaların sona erdiğinde Kurtuluş Caddesi'nin ülkemizde ve dünyada parmakla gösterilebilecek çok özel yerlerden biri olacağını belirterek, ''Dileğimiz, cadde üzerindeki tarihi ve kültürel değere sahip taşınmazların restorasyon çalışmalarının tamamlanması, caddenin özgün yapısının korunması ve yaşatılması'' diye konuştu.
     Belediye Başkanı Lütfü Savaş ise tarihi yapıların yeniden yaşama dönmeleri için gerekli olan tüm çalışmaların ve çabanın gösterildiğine dikkati çekerek, bu konuda toplumun tüm kesimlerinden destek beklediklerini söyledi.

 
HATAY VALİSİ LEKESİZ: haberi 21 Ekim 2010 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  110290 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle