HATAY VALİSİ LEKESİZ: ''AMACIMIZ, BARIŞ VE İSTİKRAR İÇERİSİNDE IRAK'IN KALKINMASIDIR''

ULUSLARARASI ORTADOĞU KONGRESİ -TASAM BAŞKANI ŞENSOY: ''IRAK'IN İSTİKRARI ORTADOĞU ÜLKELERİ İÇİN BÜYÜK FIRSATLARI BERABERİNDE GETİRECEKTİR'' -
HATAY VALİSİ LEKESİZ: ''AMACIMIZ, BARIŞ VE İSTİKRAR İÇERİSİNDE IRAK'IN KALKINMASIDIR''
Türkiye Stratejik Araştırmalar Merkezi (TASAM) Başkanı Süleyman Şensoy, Irak'ın istikrarının Ortadoğu ülkeleri için büyük fırsatları beraberinde getireceğini söyledi.
     Şensoy, Hatay Valiliği ile ortaklaşa düzenledikleri ''Uluslararası Ortadoğu Kongresi''nin açılışında yaptığı konuşmada, Irak'ın geleceğinin bütün bölge ülkelerini etkileyeceğini belirtti.
     TASAM Başkanı Şensoy, Türkiye'nin son yıllarda bölgeyle ilişkilerini geliştirdiğini ve sorunlarını en aza indirdiğini kaydetti.
     Türkiye'nin eksen kayması yaşadığı ve bunun da Ortadoğu'dan kaynaklandığıyla ilgili söylemlere dikkati çeken Şensoy, ''Ortadoğu, Türkiye açısından eksenin kaydığı değil, Türk dış politikasının denge bulduğu bir yerdir. Bölge ülkesi olarak Türkiye, Ortadoğu ile ilgili paradigmaları sağlamadan diğer yerlerde başarılı olamayacağını düşünüyorum'' diye konuştu.
     Irak'ın bütünlüğünün Türkiye için önemine dikkati çeken Şensoy, şöyle devam etti:
     ''Irak'ın geleceğinin istikrarsızlaşması öncelikle Irak halkı olmak üzere bölgedeki bütün taraflar için önemli riskler içeriyor. Irak'ın istikrarı Ortadoğu ülkeleri için büyük fırsatları beraberinde getirecektir. Irak, etnik çeşitlilik açısından Ortadoğu'nun laboratuvarıdır.''
     Şensoy, Ortadoğu coğrafyasında sonu gelmez savaşların değil, barış ve istikrarın hakim olması vaktinin geldiğini söyledi.
     Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz de kongrenin çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan, farklı etnik grupların barış ve hoşgörü içerisinde yaşadığı Hatay'da yapılmasının çok önemli olduğunu belirtti.
     Türkiye ile Irak arasında tarihi bağlar bulunduğunu vurgulayan Lekesiz, Irak'ın şu an bir süreçten geçtiğini kaydetti.
     Kültürel ve ticari anlamda yapılacak projeleri değerlendirerek Irak ile ilişkilerin güçlendirilebileceğinin altını çizen Lekesiz, ''Amacımız, barış ve istikrar içerisinde Irak'ın kalkınmasıdır. Bundan hepimiz kazanacağız'' diye konuştu.
    
     -IRAK, MISIR, İRAN İLİŞKİSİ-
    
     Mısır'ın Ankara Büyükelçisi Abderahman Salaheldin ise dost ve kardeş Irak'ın temsilcilerinin yeni bir hükümet kurma aşamasında bulunduğunu kaydetti.
     Irak'ta siyasi bütün akımların temsil edildiği bir hükümetin kurulması gerektiğini vurgulayan Salaheldin, konuşmasına şöyle devam etti:
     ''Irak yüzyıllardır çatışma ve kavgalardan uzak tutulamadı. Ancak burada yaşananlara rağmen, bütün dinlerin mabetleri hala duruyor. Bölgedeki halkların, ekonomik ve sosyal olarak birbirleriyle yapacağı işbirliği, çözümü kolaylaştıracak. Irak'ta istikrarsızlığın oluşması bölgenin istikrarını etkileyecek.''
     Irak ile karşılıklı ticaret hacminin arttığını belirten Salaheldin, ancak bunun sınırlı düzeyde olduğunu, daha da arttırılması gerektiğini kaydetti.
     Irak'ın siyasi ve ekonomik olarak desteklenmesi gerektiğini vurgulayan Salaheldin, ''Türkiye ve Mısır, Irak işbirliğine büyük önem vermektedir. Mısır ve Türkiye güçlerini, ticari işbirliklerini son üç yılda 4 kat arttırdı. Bu iki ülke Irak'ın güvenini sağlamak için işbirliğiyle yatırımda bulunabilirler'' dedi.
     Arap Birliği'nden Büyükelçi Muhammed El Fatah Naciri de soğuk savaş sonrasında dünyada yaşanan küreselleşme içerisinde iç politikaların dış politikalardan farksız olduğunu belirtti.
     Arap Birliği'nin bölgede rolünün büyük olduğunu ifade eden Naciri, Irak'ta yapısal çalışmalar yaptıklarını söyledi.
     Irak'ta barışı arzuladıklarını vurgulayan, yabancı güçlerin barış ve huzuru getiremediğinin altını çizen Naciri, sorunun geniş kapsamlı çözüm önerileriyle ele alınması gerektiğini belirtti.
     İran Dışişleri Başkanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi (IPIS) Genel Direktörü Mustafa Dolatyar, Irak'ta güvenliğin sağlanarak terörün ve dış güçlerin bu topraklardan kökünün kazınması gerektiğini söyledi.
     Irak'ta yeni kabine ve hükümetin kurulmasının uzun vadeli bir süreç olduğuna dikkati çeken Dolatyar, bunun nihayete kavuşacağını düşündüklerini belirtti.
     Açılış konuşmalarının ardından Şensoy, Vali Lekesiz'e tablo hediye etti.
     Konuşmaların ardından emekli Büyükelçi Erman Aydemir'in oturum başkanlığını yaptığı, Hawai Üniversitesi'nden İbrahim Aoude, Londra Ekonomi Okulundan Fawaz Gerges, Marmara Üniversitesi'nden Gülden Ayman ve Thomas More Enstitüsü'nden Jean Sylvestre Mongrenıer'nin konuşmacı olarak yer aldığı oturumda ''Bir uluslararası güvenlik sorunsalı olarak Irak'' konusu ele alındı.
     Ottoman Otel'de yapılan ve Suriye, Ürdün, Yemen, Umman, Filistin, Lübnan, Kuveyt, İslam Konferansı Teşkilatı, Birleşmiş Milletler'den yetkililerin katıldığı kongre yarın da devam edecek.