HATAY VALİSİ LEKESİZ: -''BİR YILDA 192 AB PROJESİ HAZIRLANDI VE 40'I KABUL EDİLDİ''

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, bir yıl gibi kısa bir sürede kentte 192 Avrupa Birliği (AB) projesinin hazırlandığını ve bunlardan 40'ının kabul edildiğini belirtti
HATAY VALİSİ LEKESİZ: -''BİR YILDA 192 AB PROJESİ HAZIRLANDI VE 40'I KABUL EDİLDİ''
Lekesiz, Antakya Ticaret Borsası'nda (ATB) düzenlenen toplantıda, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) tarafından hazırlanan ve DPT'ce onaylanan mali destek programına İl Tarım Müdürlüğünün yaptığı başvurunun kabul edildiğini, ''AB Hibe Projeleri Döngüsü Yönetimi Mantıksal Çerçeve Yaklaşımı'' konusunda eğitim alan 25 personelin sertifika almaya hak kazandığını söyledi.
     Avrupa Konseyi'nin AB'ye aday ülkeleri belli bir standartta yükseltmek amacıyla destek programları uyguladığını ifade eden Lekesiz, ''Bu kapsamda AB, kırsal kalkınma programı düzenledi ve bunun için 20 il arasında dağıtılmak üzere 1 milyar 164 bin avro ayrıldı. Bu konuda, kamu kurumları başta olmak üzere herkese proje hazırlama konusunda önemli görev düşüyor. Çünkü bu para 20 ile eşit şekilde dağıtılmayacak. Kim en güzel projeyi hazırlarsa en fazla payı o alacak'' şeklinde konuştu.
     Geçtiğimiz yıl proje hazırlama konusunda 350 personele eğitim verildiğini vurgulayan Lekesiz, bununla AB programları konusunda bir farkındalık yarattıklarını kaydetti.
     Mustafa Kemal Üniversitesi'nin (MKÜ) katkısıyla proje hazırlama konusunda kurslar açtıklarını belirten Lekesiz, ''Bir yıl gibi kısa bir sürede kentimizde 192 proje hazırlandı ve bunların 40'ı kabul gördü. Diğerlerinin ise değerlendirmesi devam ediyor. 40 proje için 3 milyar 914 bir avro destek alındı. Bu rakamlar kentimizin proje hazırlama konusunda çok iyiye gittiğini gösteriyor'' dedi.
     DOĞAKA Genel Sekreteri Erdoğan Serdengeçti de teknik destek programlarıyla kursiyerlere nasıl proje hazırlanacağını, ne gibi çalışmalar yapılması gerektiğiyle ilgili ayrıntılı bilgi verdiklerini anlattı.
     İl Tarım Müdürü Bestami Zabun, teknik destek programından 25 personelin yararlandığını ve sertifika almaya hak kazandığını söyledi. Kursiyerlerin 14 günlük eğitim sonunda kendi projelerini de hazırladığını ifade eden Zabun, katkı sağlayan herkese teşekkür ettiklerini kaydetti.
     Konuşmaların ardından eğitime katılan kursiyerlere sertifikaları verildi.
     Törene, MKÜ Rektörü Prof. Dr. Şerefettin Canda, Antakya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Mehmet Ali Kuseyri katıldı.