HATAY VALİSİ LEKESİZ:HATAYLILAR YAŞADIKLARI KENTİN ZENGİNLİKLERİNİN FARKINDA DEĞİLLER

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Hataylıların yaşadıkları kentin zenginliklerinin farkında olmadıklarını belirterek, ''Ancak kente gelen yerli yabancı tüm turistler bunun farkında'' dedi.
HATAY VALİSİ LEKESİZ:HATAYLILAR YAŞADIKLARI KENTİN ZENGİNLİKLERİNİN FARKINDA DEĞİLLER

Lekesiz, yeni kurulan Hatay Gazeteciler Cemiyeti (HGC) Başkanı Ahmet Yetişen ve üyelerini kabul ederek, Kurtuluş Caddesi'nde restorasyon çalışmalarına 20 Ağustos Cumartesi günü başlanacağını söyledi.
     Çalışmaların törenle başlatılacağını belirten Lekesiz, şöyle devam etti:
     ''Hatay sadece tarih ve kültürüyle değil, sanatıyla, sanayisiyle, tarımıyla turizmiyle bir bütün olarak heyecan veren bir il. Hataylıların yaşadıkları kentin zenginliklerinin farkında değiller, ancak kente gelen yerli ve yabancı tüm turistler bunun farkında. Bundan 9 ay önce St. Pierre Kilisesi civarından başlayarak, Kurtuluş Caddesi boyunca kültür yürüyüşü düzenlemiştik. Amacımız ilimizin kültürel ve tarihi zenginliklerine dikkat çekmekti. Aradan sadece 9 ay geçti. Başta Kurtuluş Caddesi restorasyonu olmak üzere tarihi ve kültürel alanda birçok gelişme yaşandı. Örneğin St. Pierre Kilisesi, Payas Kalesi, Samandağ Titus Tüneli çevre düzeni projesi ile Örnek ve Çankaya Sokak restorasyon projeleri bunlardan sadece bir kaçı. Bunların hepsi o yürüyüşte çakılan kıvılcım sonrası meydana geldi.''
     Lekesiz, söz konusu çalışmalar dolayısıyla kentte trafik başta olmak üzere yayaların düzeninin bozulacağına dikkati çekerek, ''Biraz zorluk olacak. Kargaşa yaşanacak. Trafik düzeni, yayaların düzeni bozulacak, ancak bunu da yıllardır yaşanan rehavete saysınlar. Eziyet olmadan çalışma olmuyor. Çalışmaların bitimiyle birlikte herkes yeni Antakya'yı sevecek'' diye konuştu.
     HGC Başkanı Yetişen de, yeni kurulan cemiyetleri hakkında Lekesiz'e bilgi verdi.