Hatay Valisi Lekesiz in İskenderun ziyareti

Lekesiz, İskenderun'a bağlı Üçgüllük beldesinde serada muz üreten çiftçileri ziyaretinde yaptığı konuşmada, ''Hatay ili Tarım ve Kırsal Kalkınma Stratejik Planı'' çerçevesinde çalışmalar yürüttüklerini söyledi.
Hatay Valisi Lekesiz in İskenderun ziyareti
Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, kentin Ortadoğu'nun tarım ve ticaret merkezi olacağını belirtti.
İskenderun'da muz üretiminin giderek yaygınlaştığını ifade eden Lekesiz,''İskenderun'da 2006 yılında 5 dekar olan muz üretim alanı bu yıl 268 dekara çıktı. Burada üretilen muz çok kaliteli. Hatay'ın birçok yerinde topraktan farklı ve kaliteli ürün almak mümkün'' dedi.
     Lekesiz, ilde üretilen ürünlerin iç ve dış pazarda rağbet görmesi için kaliteli olması gerektiğini belirterek, doğru ürünün, doğru yerde üretilmesinin önemli olduğunu kaydetti.
 
     Hatay'ın geçen yıl sonu itibari ile tarımdan 3 milyar TL gelir elde ettiğinin ve bu gelirin artırılması gerektiğinin altını çizen Lekesiz, şöyle konuştu:
     ''Hatay Ortadoğu'nun tarım ve ticaret merkezi olacak. Bu anlamda Hatay'ın her karışını değerlendiriyoruz. Bu yıl İskenderun'da 2 bin 250 adet muz fidanı dağıttık. İskenderun muz üretiminde Antalya ve Mersinden sonra 3. sırada. İskenderun'da geçen yıl bin 876 ton muz üretildi. Bundan elde edilen gelir yaklaşık 2 milyon 278 bin lira. İskenderun muzuna rağbet giderek artıyor. Hem çok kaliteli hem de fiyatı çok uygun''
     Düzenlenen inceleme programına İskenderun Kaymakamı Ali İhsan Su, Hatay İl Tarım Müdürü Bestami Zabun'da katıldı.