HATAY VALİSİ LEKESİZ, İSKENDERUN LİMANINI GEZDİ

HATAY VALİSİ LEKESİZ, İSKENDERUN LİMANINI GEZDİ -LEKESİZ: ''ÖZELLEŞEN İSKENDERUN LİMANINDA UYUYAN DEV UYANACAK''
HATAY VALİSİ LEKESİZ, İSKENDERUN LİMANINI GEZDİ
Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, bir süre önce özelleştirilen İskenderun Limanı'nda hayata geçirilmesi gereken yatırımların tamamlanmasıyla ilçede uyuyan devin uyanacağını söyledi.
     Lekesiz, bir süre önce özelleştirilen İskenderun Limanı Liman Müdürlüğünde, Müdür Cumhur Öztürkler'den brifing aldıktan sonra yaptığı açıklamada, limanın özelleştirilmesinin Hatay ve bölge açısından büyük önem taşıdığını belirterek, 5 yıl önce yaklaşık 80 milyon dolar iken, 5 yıl sonra gelinen süreçte 372 milyon dolar bedelle özelleştirilmesinin memnuniyet verici olduğunu kaydetti.
     Bölgede demirçelik sektörü başta olmak üzere, son 5 yılda önemli yatırımlar yapıldığını ve bunun limanı alacak kişiler açısından önemli gelişmeler olduğunu ifade eden Lekesiz, şöyle devam etti:
     ''Liman, mendirekleri sayesinde denizden gelecek her türlü dalgalanmalara karşı koruma altında. Mendirekler tahmil tahliyede önemli avantaj sağlıyor, konteyner taşımacılığında değerini artırıyor. Yine mendirekten kaynaklanan sebeplerle konteyner taşımacılığı kapasitesinin artırılması için yeni iskele yapımına olanak sağlayan genişleme alanı var.
     İşi alan firmanın 5 yıl içerisinde 400 bin yükleme-indirme kapasitesi olacak alt yapıyı hazırlaması gerekiyor. 5-6 ay önce bölgenin lojistik merkezi olma konusunda çalışma başlatmıştık, bu çalışmalarımız süratle devam ediyor. İskenderun Limanı merkezli bir lojistik merkezi kurulması konusunda master planı çalışmaları yapılıyor, 2010 yılı sonlarına doğru master plan bizlere teslim edilecek. Master planın teslim edilmesiyle, İskenderun Limanının, bölgenin, Akdeniz havzasının çok önemli lojistik merkezlerinden birisi olması için ne kadar alt yapı yatırımı yapılması gerektiği de ortaya çıkacak. Buranın lojistik merkez olmasıyla ilgili gelişme, özelleştirilmesi ve konteyner taşımacılığının açılması gibi gelişmeler, özelde İskenderun, genelde Hatay, bölgemiz ve ülkemiz ekonomisinde fevkalade önemli katkılara ve canlılığa yol açacak. Burada çalışan insanlar için iş ve ticaret yapan insanımız ve tüm halkımız için çok olumlu sonuçları olacak. Özelleşen İskenderun Limanında uyuyan dev uyanacak.''
     Lekesiz, Mersin Limanındaki konteyner taşımacılığının yüzde 60'ını gerçekleştiren illerin, İskenderun'a coğrafi ve mesafe olarak daha yakın olduğunu, İskenderun Limanının konteyner taşımacılığına başlamasıyla bu illerin otomatik olarak İskenderun'a yöneleceğini belirtti.
     Deniz taşımacılığının önemini vurgulayan Lekesiz, bölgede ticaret yapan işadamlarının, iş dünyasının gelecekle ilgili planlarını, özelleşen İskenderun Limanıyla ilgili oluşacak yeni konjonktüre göre yapmaları gerektiğini sözlerine ekledi.
     Toplantıya, İskenderun Kaymakamı Ali İhsan Su, Gümrük Muhafaza Baş Müdürü Ömer Ersoy, Gümrük Muhafaza Müdürü Metin Erdal ve Emniyet Müdürü Yusuf Cinel de katıldı.