HATAY VALİSİ LEKESİZ UZUN ÇARŞIYA ÜST ÖRTÜ ÇALIŞMASI BAŞLAYACAK DEDİ

 Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, tarihi Uzun Çarşı'nın 100 metrelik kısmında önümüzdeki günlerde üst örtü çalışmasının başlayacağını belirtti.
HATAY VALİSİ LEKESİZ UZUN ÇARŞIYA ÜST ÖRTÜ ÇALIŞMASI BAŞLAYACAK DEDİ
 Lekesiz, Antakya Belediyesi Encümen Salonu'nda düzenlenen ''Uzun Çarşı Sokak Düzenlemesi ve Üst Örtü Çalışması'' toplantısında yaptığı konuşmada, tarihi ve kültürel değerlere sahip çıkarak gelecek kuşaklara aktarmaya çalıştıklarını söyledi.
     Uzun Çarşı'nın kent adına çok önemli bir yer olduğunu ifade eden Lekesiz, ''Çok sayıda dükkanın yer aldığı ve turistlerin büyük ilgi gösterdiği çarşının güzel bir görünüme kavuşturulması lazım. Buranın restorasyonu için sürekli toplantılar yaptık. Yüklenici firmamız dünyanın farklı yerlerinden dört farklı örnek getirdi. Uzun Çarşı'nın 100 metrelik kısmında önümüzdeki günlerde üst örtü çalışmasına başlanacak'' diye konuştu.
     Kurtuluş Caddesi'nde de beş aydan bu yana restorasyon çalışmalarının devam ettiğini belirten Lekesiz, burada bulunan ve yaklaşık 15 adet olan kaçak yapılarla ilgili de önümüzdeki günlerde yasal işlemlerin yapılacağını kaydetti.
     Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, tarihi dokunun gelecek kuşaklara aktarılması için el birliğiyle çalıştıklarını söyledi.
     Uzun Çarşı'nın restorasyonunun ardından buranın güzel bir görünüme kavuşmasıyla gelen turist sayısının artacağını, esnafın işlerinin açılacağını vurgulayan Savaş, bunun kentin turizmine de büyük katkı sağlayacağını belirtti.
     Kurtuluş Caddesi'nde de restorasyon çalışmalarının son sürat devam ettiğini ifade eden Savaş, ayrıca burada gün ışığına çıkarılmamış tarihi eserlerle ilgili envanter çalışmasını yapmaya çalıştıklarını söyledi.
     Adana Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Başkanı Tamer Gök ise yapılan çalışmalarla Antakya'da artık yeni bir sayfanın açıldığını kaydetti.
     Toplantının ardından ali Lekesiz, Savaş ve Gök ile Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (HESOB) Başkanı Kadir Teksöz ile sivil toplum örgütü temsilcileri Uzun Çarşı'da incelemelerde bulundu.