HATAY VALİSİ LEKESİZ:VİZESİZ GEÇİŞLER SAYESİNDE SURİYE İLE KARŞILIKLI ZİYARETLER YÜZDE 101 ORANINDA ARTTI

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, vizesiz geçişler sayesinde Suriye ve Türkiye arasındaki karşılıklı ziyaretlerin yüzde 101 oranında arttığını belirtti.
HATAY VALİSİ LEKESİZ:VİZESİZ GEÇİŞLER SAYESİNDE SURİYE İLE KARŞILIKLI ZİYARETLER YÜZDE 101 ORANINDA ARTTI
Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, vizesiz geçişler sayesinde Suriye ve Türkiye arasındaki karşılıklı ziyaretlerin yüzde 101 oranında arttığını belirtti.
     Lekesiz, Cilvegözü Sınır Kapısı'nda düzenlenen bayramlaşma töreninde yaptığı konuşmada, sınır ötesi bayramlaşma uygulaması kapsamında Suriye'den bu yıl yaklaşık 50 bin kişinin geleceğini söyledi.
     Halkların birbirine daha çok yaklaştığı, dostlukların pekiştiği bayramda Suriyelilerle bir araya gelmekten mutluluk duyduklarını ifade eden Lekesiz, iki ülke arasındaki ilişkilerin çok eskiye dayandığını kaydetti.
     Suriye'nin Türkiye için Ortadoğu'ya açılan kapı olduğunu vurgulayan Lekesiz, şöyle devam etti:
     ''Türkiye de Suriye için Avrupa'ya açılan bir kapı. Suriye ile ilişkilerimiz uluslararası düzeyde örnek alınacak bir duruma geldi. Vizesiz geçiş uygulamasıyla birlikte iki ülke arasında var olan dostluk, akrabalık ve kardeşlik bağları daha da güçlendi. Vizenin kaldırılmasından sonra artık isteyen her kişi istediği zaman akrabalarını ziyaret edebiliyor. Vizesiz geçişler sayesinde Suriye ve Türkiye arasındaki karşılıklı ziyaretler yüzde 101 oranında arttı. 2009 yılının ilk sekiz ayında 806 bin olan ziyaretçi sayısı bu yılın aynı döneminde 1 milyon 628 bine ulaştı. İlişkilerdeki bu gelişmeleri taçlandırmamazı gerekiyor. ''
     Suriye'nin İdlip Valisi Halid Al Ahmed de vizesiz geçişler sayesinde ilişkilerin daha da arttığını vurguladı. Suriye ve Türkiye'nin tarihi çok eskiye dayanan bağlarının bulunduğunu ifade eden Ahmed, bu bağların her geçen gün daha da güçlendiğini söyledi.
     İki ülke yetkililerinin işbirliğinin gelişmesi adına önemli anlaşmalara imza attığını anlatan Ahmed, Suriye ve Türkiye arasındaki ilişkilerin tüm dünyaya örnek olması gerektiğini belirtti.
     Ahmed, Türkiye'nin Ortadoğu sorunlarına yaklaşımını ve Gazze halkının yanında olmasını takdirle karşıladıklarını kaydederek, teşekkür etti.
     Konuşmaların ardından Antakya Belediyesi halk oyunları ekibi gösteri sundu.
     İki ülkenin valisi ve yetkilileri, halk oyunları ekibiyle birlikte halay çekti, daha sonra vatandaşların bayramını kutladılar.
     Törene, Garnizon Komutanı Kıdemli Albay Semih Erdoğan, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, AK Parti Hatay Milletvekili Fevzi Şanverdi, İl Jandarma Komutanı Albay Vedat Çolak, İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç ile vatandaşlar katıldı.