HATAY VETERİNER HEKİMLER ODASI'NIN OLAĞAN GENEL KURULU -BAŞKAN HAMURCU:

HATAY VETERİNER HEKİMLER ODASI'NIN OLAĞAN GENEL KURULU -BAŞKAN HAMURCU: ''HAYVANSAL GIDALAR BUGÜN ANCAK İMF VE DÜNYA BANKASI'NIN İZİN VERDİĞİ ÖLÇÜDE DESTEKLENEBİLİYOR''
HATAY VETERİNER HEKİMLER ODASI'NIN OLAĞAN GENEL KURULU -BAŞKAN HAMURCU:
Hatay Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Yahya Hamurcu, hayvansal gıdaların bugün ancak IMF ve Dünya Bankası'nın izin verdiği ölçüde desteklenebildiğini söyledi.
     Hatay Veteriner Hekimleri Odası 10. Olağan Genel Kurulu, Hatay Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası (SMMMO) toplantı salonunda saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.
     İki gün sürecek seçimde Divan Başkanlığına Cihat Karaoğlan seçildi.
     Hamurcu, yaptığı açılış konuşmasında, demokratik kitle örgütü olarak ülke sorunlarına yasal zeminde demokratik tepkiler ortaya koyduklarını ve ülke hayvancılığının geliştirilmesi yönünde çaba gösterdiklerini belirtti.
     Et, süt ve yumurta gibi gıda ürünlerinin insan sağlığını yakından ilgilendirdiğine dikkati çeken Hamurcu, şöyle devam etti:
     ''Hayvansal gıdalar bugün ancak IMF ve Dünya Bankası'nın izin verdiği ölçüde desteklenebiliyor. Bir taraftan damla damla doğrudan gelir desteği ödenirken, bir taraftan da hayvancılığın kuyusu kazılıyor. Şunu belirtelim ki, 1980'den sonraki zihniyet hayvancılığın yapısını bozdu. Türkiye'nin normal şartlar altında aslında bir hayvancılık ülkesi olması gerekiyor. Ancak ne yazık ki, et fiyatları, yoksulların hatta orta tabakanın bile ulaşamayacağı ölçüde yükselmiş ve son bir yılın gündemini oluşturdu. Yaşanan bu sorun yılların ihmaller zincirinin bir sonucu. Şu anda yapılan et ithalatından vazgeçilerek hayvancılık sektöründe et ve süt üretimine yönelik bir seferberlik ilan edilmeli. Köklü ve sürekli en az beş yıl kalıcı, değişmeyen tedbirler alınarak uygulamaya konulmalıdır.'
     Hamurcu, ülkenin ulusal anlamda bir hayvancılık politikası oluşturması ve bunu kararlı bir şekilde sürdürmesi gerektiğini ifade etti.
     Veteriner hekimlerin yıllardır bu ülkede her türlü olanaksızlıklar içinde Şap, Şarbon, Sığır Vebası, Kuduz, Şark Çıbanı gibi hayvan ve halk sağlığını tehdit eden bir sürü bulaşıcı hastalıkla ve en son olarak da Kuş Gribiyle kendi sağlıklarını dahi tehlikeye atarak cefakarca mücadele ettiklerini kaydeden Hamurcu, ''Davamız koruyucu hekimlik yönünden var olma, varlığımızın devamı sorunu. Aç olan, eksik beslenen organizma ne bedenen ve ne de zihnen verimli olamaz. Öncelikle beden ve fikirce zinde bir nesil meydana getirmek ve korumak, sonrada bunlara refah seviyesini geliştirecek ortamı temin etmek zorundayız'' diye konuştu.
     Konuşmanın ardından oda yönetiminin faaliyetleri, tahmini bütçe üyelerin oylarına sunularak oy birliğiyle ibra edildi.
     Bu arada Hatay Veteriner Hekimler Odası Olağan Genel Kurulu'nda yarın seçimlerin yapılacağı ve yeni yönetimin belirleneceği bildirildi.