Hatay Zeytinciliği Geliştirme Paneli

-Hatay Valisi Lekesiz: ''Türkiye'deki ikinci Zeytincilik Araştırma Enstitüsü Hatay'a kurulacak''
Hatay Zeytinciliği Geliştirme Paneli
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından ''Hatay Zeytinciliğini Geliştirme Paneli'' düzenlendi.
     Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Narin Otel'de düzenlenen panelin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'de ikinci olacak olan Zeytincilik Araştırma Enstitüsü'nün kente kurulması için karar çıktığını söyledi.
     Zeytinin insanlık tarihiyle aynı köklere sahip çok eski bir bitki olduğunu kaydeden Lekesiz, zeytinin tüm dinlerde adı geçen, barış, güzellik ve hoşgörünün sembolü olduğunu ifade etti.
     Hatay İli Tarım ve Kırsal Kalkınma Stratejik Planı'nın 16 aylık kapsamlı bilimsel bir çalışmanın ardından ortaya konduğunu anımsatan Lekesiz, plan dahilinde zeytinciliğin geliştirilmesi ve piyasanın ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir üretim modeline geçilmesi konusunda çalışmalar yapıldığını söyledi.
     Lekesiz, kentte 10 bin çiftçinin zeytinden ekmek yediğini vurgulayarak ''Zeytin üretiminin geliştirilmesi konusunda alınacak kararlar piyasanın ihtiyaçlarına uygun olmalı. İlk etapta kente uygun ürün çeşidini belirlemek gerekiyor. Zeytincilikte zeytinyağına mı yoksa sofralık zeytinde mi iddialı olduğumuzu belirlemek lazım. Kent genelinde 14,5 milyon ağaç bulunuyor fakat bu ağaçlardan alınan verimi değerlendirmek gerekiyor. Bu doğrultuda atılacak adımlarla zeytincilikte daha önemli bir noktaya gelineceğine inanıyorum'' dedi.
     Zeytinden elde edilen ürünün yüzde 20'sinin zeytinyağı üretiminde kullanıldığını kaydeden Lekesiz, bu konuda da verimi arttıracak türler tercih edilerek Türkiye'de zeytinyağı üretiminde ilk 3'e girmeyi hedeflediklerini belirtti.

     Lekesiz, zeytin üretiminde çok iddialı olan Hatay'da Zeytincilik Araştırma Enstitüsü kurulması için girişimlerde bulunduklarını, Türkiye'de sadece İzmir'de bulunan bu enstitünün kente kurulması için bakanlığın karar aldığını, yakında bu konuda somut adımlar atılacağının altını çizdi.
     Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder ise zeytinciliğin gelişmesi konusunda bilinçli üretici, pazarlamacı ve tüketicinin varlığının son derece önemli olduğunu belirtti.
     Zeytin ağacının uzun ömürlü, dayanıklı ve daha az bakıma ihtiyaç duyduğunu ifade eden Güder, ''Fakat il olarak henüz 15 milyon ağaca ulaşamadık. Zeytinde ve zeytinyağında marka kent olmak için MKÜ olarak bilimsel faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Bu doğrultuda Altınözü'nde zeytin gen bahçesi kurularak her türlü bilimsel çalışmaya destek olmaya çalışıyoruz. Yine Antakya'da bulunan Gıda Teknisyenliği Yüksekokulu'nu Altınözü'ne kaydırdık'' diye konuştu.
     Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Bestami Zabun da 2010 yılı verilerine göre Türkiye zeytin üretiminin yüzde 10'unu karşıladıklarını, 14,5 milyon zeytin ağacıyla Türkiye'de 5'inci, zeytinyağı üretiminde de 4'üncü sırada yer aldıklarını ifade etti.
     Hatay İli Tarım ve Kırsal Kalkınma Stratejik Planı çerçevesinde zeytincilikle ilgili çok önemli çalışmalar yürüttüklerini belirten Zabun, kentte zeytin üretimi ve yetiştiriciliği konusunda çiftçilerin bilinçlendirilmesi konusunda ciddi adımlar atıldığını kaydetti.
     Açılış konuşmalarının ardından, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Akça başkanlığında, Laleli Zeytinyağları sahibi Prof. Dr. Yahya Laleli ''Markalaşma'', MKÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mücahit Taha Özkaya ''Zeytinyağında Ham Madde Temininde Verim ve Kalite'', MKÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Celil Toplu da ''Hatay ili Zeytinciliği'' konularında sunum yaptı.