HATAY'DA AB PROJE TANITIM TOPLANTISI

VALİ LEKESİZ: ''46 PROJEYLE GENÇLERE, KADINLARA VE İŞSİZLERE EĞİTİM VERİLİYOR'' -ATSO BAŞKANI ÇİNÇİN: ''BUGÜNE KADAR AB'DEN 12 MİLYON AVRO HİBE DESTEĞİ ALARAK ÇOK SAYIDA PROJEYİ HAYATA GEÇİRDİK''
HATAY'DA AB PROJE TANITIM TOPLANTISI
 Vali Mehmet Celalettin Lekesiz, kentte 46 proje kapsamında gençlere, kadınlara ve işsizlere eğitim verildiğini belirtti.
     Lekesiz, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Tayfur Sökmen Yerleşkesi Atatürk Konferans Salonunda, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası'nın (ATSO) ''Avrupa Birliği (AB) Proje Tanıtı Toplantısı''nda yaptığı konuşmada, artık ''her işi yaparım'' döneminin bittiğini söyledi.
     Dünyada rekabetin uluslararası hale geldiğini ifade eden Lekesiz, iş arayanların artık nitelikli hale gelmesi gerektiğini kaydetti.
     Nitelikli olmayan kişilerin istihdam edilmesi halinde rekabet yarışında geri kalınacağını vurgulayan Lekesiz, şöyle devam etti:
     ''Özel sektörün yanı sıra artık kamuda da işini en iyi yapan insanlara ihtiyaç var. Günümüzde toplumun ihtiyaçları artı ve standartları yükseldi. Bu nedenle artık işimizi en iyi şekilde yapmamız gerekiyor. Günümüzde 'her işi yaparım' diyenin istihdamı artık çok zor hale geldi'' diye konuştu.
     Kentte şuan 46 projeyle gençlere, kadınlara ve işsizlere eğitim verildiğini belirten Lekesiz, toplumsal bir sorun olan işsizlikle mücadelede kaynakların etkin bir şekilde kullanılmasıyla başarı elde edilebileceğini kaydetti.
 

     ATSO Başkanı Hikmet Çinçin de ''Etkin İnsan Kaynakları Yönetimi'', ''Yöresel Mutfak Sanatları Merkezi'' ile ''Gençler İçin Yeni Bir Meslek ve İş Alanı'' projelerinin Avrupa Birliği'nden hibe almaya uygun bulunduğunu söyledi.
    
     -3 PROJEYLE 281 KİŞİYE EĞİTİM -
    
     Etkin İnsan Kaynakları Yönetimi Projesi ile 18-45 yaş arasındaki 100 kadına ihtiyaç duyulan alanlarda mesleki bilgi, beceri ve deneyim kazandırılarak istihdam edilmelerinin amaçlandığını vurgulayan Çinçin, şöyle devam etti:
     ''Yöresel Mutfak Sanatları Projesi ile 18-35 yaş arasındaki 81 kadına eğitim verilecek. Kadınlara teorik ve pratik eğitimlerin yanı sıra kentte bulunan otel ve restoranlarda bir ay staj yapma şansı sunulacak. 348 bin 779 Avro tutarındaki projemizle kentimizde en çok talep edilen aşçılık alanında açığı gidereceğiz. 291 bin 824 avro hibe alınan Gençler için Yeni Bir Meslek ve İş Alanı Projesi ile de 18-29 yaş arası İŞKUR'a kayıtlı 100 gencimize doğalgaz kaynakçılığı ve tesisatçılığı konusunda eğitim verilecek. Üç projemizle 281 kişi eğitim almış olacak.''
     İşsizliğe çözüm için çalıştıklarını ifade eden Çinçin, bu kapsamda gerçekleştirdikleri projeler kapsamında AB'den 12 milyon avro hibe desteği aldıklarını ve çok sayıda projeyi hayata geçirdiklerini belirtti.
     Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş ise kentte ekonomik verileri yükseltmeye özen gösterdiklerini, bu kapsamda birlik beraberlik içerisinde organize bir şekilde ortak projelere imza atmaya çalıştıklarını söyledi.
     MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, proje ortaklıklarının yanı sıra 136 bin avro hibe alınan Kız Çocuklarının Okullaşma Oranını Arttırma Projesinin yürüttüklerini kaydetti.
 
     İŞKUR İl Müdürü Ahmet Bulanık, kentte işsizlik oranının yüzde 12,4 seviyesinde bulunduğunu, bunun Türkiye ortalamasının üzerinde bir rakam olduğunu söyledi.
     İşsizlikle mücadele kapsamında yapılan projelerin çok anlamlı olduğunu vurgulayan Bulanık, bu konuda herkese büyük sorumluluk düştüğünü belirtti.