Hatay'da Almanca A1 Sınavı yapıldı.

GÜ-KUR Eğitim Kurumları Kurucu Başkanı İsmail Güzelmansur, kentte, Almanca A1 Sınavını ilk kez gerçekleştirmenin heyecanını yaşadıklarını belirtti.
Hatay'da Almanca A1 Sınavı yapıldı.
Güzelmansur, Mado Evi'nde düzenlediği basın toplantısında, Türk-Alman Kültür Merkezinin, evlenip de Almanya'ya gidecek olan Türk vatandaşlarından istenen 'Almanca A1' belgesi ile ilgili konsolosluktan aldığı sınav yapma yetkisini, Hatay geneli için GÜ-KUR Eğitim Kurumlarıyla işbirliği içerisinde yaptığını söyledi.
     Hatay merkez ve ilçelerden sınava katılan adayların, 28 Ocak tarihinde Erol Bilecik Endüstri Meslek Lisesinde sınava girdiğini vurgulayan Güzelmansur, sınavın Goethe Enstitüsü yetkilileri ve Almanya Konsolosluğu mensupları tarafından dinleme-konuşma-tercüme ve mektup yazma şeklinde gerçekleştirildiğini anlattı.
     Güzelmansur, sınava Hatay genelinde 46 kişinin katıldığını, bunlardan 34'ünün de sınavı kazanarak Almanya'ya vize almak için gerekli olan Almanca A1 belgesini almaya hak kazandığını kaydetti.
     Daha önce sınava girmek isteyen vatandaşların, Ankara'ya gitmek zorunda kaldığını anımsatan Güzelmansur, ''Bu da vatandaşlarımız için büyük zaman kaybı ve mali külfete neden oluyordu. Ayrıca vatandaşlarımız önceleri sınavla ilgili hiçbir bilgi sahibi olmadan uzun bir yolculuk sonrası sınava giriyorlardı. Bu da sınavdaki başarılarını olumsuz yönde etkiliyordu. Sınavın Hatay'da yapılması bütün bu olumsuzlukları ortadan kaldırmıştır'' dedi.
     Güzelmansur, sınavla ilgili çalışmalarda gerek hazırlık aşamasında, gerekse sınavın gerçekleştirilmesinde fedakarlık gösteren proje ortakları Türk-Alman Kültür Merkezi yöneticilerine ve katkısı olan herkese teşekkür etti.
     Türk Alman Kültür Merkezi Başkanı Mehmet Siper ise yıllardır bu sınavın Ankara, İstanbul ve İzmir'de yapıldığını, dördüncü il olarak da sınavın Hatay'da yapılmasının önemli olduğunu ifade etti.
     Sınava tüm Hataylıların sahip çıkması gerektiğini belirten Siper, çevre illerde yaşayan vatandaşların da sınava katılabileceğini dile getirdi.