HATAY'DA ''ÇEVRE DÜZENİ PLANI'' ÇALIŞMALARI

Hatay'da İl Genel ve Antakya Belediye Meclis üyelerine, ''Hatay İli 1/25000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı'' çalışmaları hakkında bilgi verildi. 
HATAY'DA ''ÇEVRE DÜZENİ PLANI'' ÇALIŞMALARI
İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Gülen, İl Özel İdare Müdürlüğü salonunda düzenlenen toplantı öncesi, uzmanların önderliğinde gerçekleştirilen çalışmaların sonuçlandığını ve bu konuda meclis üyelerine bilgi sunmak amacıyla il genel ve Antakya belediye meclis üyelerine ortak bir sunum yapılacağını söyledi. 
     İl Özel İdare Müdürlüğü Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sabuncu da, ''Hatay İli 1/25000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı'' çalışmalarına 2008 yılında başlandığını belirterek, 26 Ocak 2009 da 38 bin liraya ihalesinin yapıldığını belirtti. 
     Konuyla ilgili olarak 12 ilçede üç kez toplantıların yapıldığını ifade eden Sabuncu, ''Çevre Düzeni Planı'nı başta kurum ve kuruluşlar olmak üzere, sivil toplum kuruluşları ve herkesle paylaşıldı. Burada amacın Hatay'ın planlı kalkınması, düzenli ve sağlıklı yapılaşma hükümlerinin getirilmesi yanı sıra ilimize, bölgesel ve ülkesel yeni yatırımların gelmesi için çaba gösterilmiştir'' diye konuştu. 
     Işın-Er Planlama Ortaklığı Şehir Planlamacısı Işın Baççıl da, ''Hatay İl Çevre Düzeni Planı''nın, Hatay Valiliği tarafından hazırlatıldığını ifade ederek, ''Bakanlıklar başta olmak üzere ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşların görüş ve önerileri bilgileri doğrultusunda, planlar incelendi. Uygun bulunarak il meclisine ve Antakya belediye meclisine sunulmuştur'' dedi. 
     Şehir ve Bölge Planlamacısı Eray Büyükvelioğlu ise planın 2040 yılında 2 milyon 770 bin nüfusun barınma ve iş gücü alanlarını ortaya koyduğunu dile getirdi. 
     Plan araştırması kapsamında ildeki tüm resmi kurumların, 12 kaymakamlığın, 76 belediyenin ziyaret edildiğini anlatan Büyükvelioğlu, ''Yerel yönetimlerin istek ve görüşleri yüz yüze görüşülerek alınmış, imar sorunlarını saptamaya yönelik anket sonuçları yapılmıştır. Bu amaçla valimizin talimatlarıyla 'Çevre Düzeni Planı'na halkın katılımı ve bilgilendirilmesi amacıyla toplantılar gerçekleştirildi. Ayrıca yine Hatay Valiliği koordinasyonunda Lojistik Köy Platformu?na iştirak edilerek, tüm lojistik merkezler yer seçimi yapıldı'' dedi. 
     Konuşmaların ardından meclis üyeleri, konu hakkında görüş ve dileklerini sundular.