HATAY'DA ÇİFTÇİYE ''MAKİNE VE EKİPMAN'' DESTEĞİ

HATAY'DA ÇİFTÇİYE ''MAKİNE VE EKİPMAN'' DESTEĞİ -VALİ LEKESİZ: ''YAPIMI DEVAM EDEN BARAJLAR VE TÜM DİĞER ÇALIŞMALAR TARIMIN KALKINMASI İÇİN''
HATAY'DA ÇİFTÇİYE ''MAKİNE VE EKİPMAN'' DESTEĞİ
Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, yapımı devam eden barajlar ve tüm diğer çalışmalarla tarımın kalkınmasının hedeflendiğini söyledi.
     Lekesiz, Tarım İl Müdürlüğünde düzenlenen ''Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı'' kapsamında temin edilen makine ve ekipmanın dağıtımı töreninde yaptığı konuşmada, 2009 yılı sonu itibariyle Hatay'da tarımsal üretimin toplam parasal karşılığının 2 milyar 500 bin lira olduğuna dikkati çekti.
     Tarımın alt yapısının önemsenmesi gerektiğini belirten Lekesiz, Reyhanlı ve Karaçay barajlarının devreye girmesi ve bilinçli faaliyetler sonucunda elde edilen tarımsal geliri birkaç kat artırmanın mümkün olduğunu anlattı.
     Zenginliği daha da zenginleştirmek için çalıştıklarını ifade eden Lekesiz, ''Yapımı devam eden barajlar ve tüm diğer çalışmaların hedefi tarımın kalkınması yönünde'' dedi.
     Lekesiz, Hatay'da toplam istihdam içerisinde tarımın yerinin yüzde 29 olduğunu belirterek, şöyle devam etti:
     ''2000'den 2007 yılına kadar 6 milyon lira destek verilmiştir. Bu fevkalade memnuniyet verici bir rakam. Ümit ediyorum hepimizin ortak çalışmasıyla bu katkıları daha da arttıracağız.''
     Tarım İl Müdürü Bestami Zabun da Türk tarımının gelişmiş ülkeler seviyesine çıkarılması, Avrupa Birliği'ne uyum sürecinin başlatılması, çiftçi refah seviyesinin yükseltilmesi ve sorunların aşılması için sektörde kalıcı reform çalışmasına başlandığını söyledi.
     Bugüne kadar 832 makine ve ekipman için 5 milyon 682 bin 913 TL hibe desteği verildiğini belirten Zabun, ''Bu yıl bin 356 müracaat alınmıştır. Bunların bin 335'i uygun bulunmuştur'' dedi.
     Konuşmaların ardından çiftçilere makine ve ekipmanlar törenle teslim edildi.
     Etkinliğe Hatay İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Gülen, Antakya Ziraat Odası Başkanı Celal Civelek, daire müdürleri, çiftçiler ve davetliler katıldı.