HATAY'DA CINAR AGACLARINA RESTORASYON

Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı yolunda bulunan 85 yıllık 242 çınar ağacı, Orman İşletme Müdürlüğünün hazırladığı projeyle restorasyona alındı.
HATAY'DA CINAR AGACLARINA RESTORASYON
Antakya Orman İşletme Müdürü Mehmet Harbi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Reyhanlı-Cilvegözü karayolunda yer alan ve bölünmüş yol projesi kapsamında bir dönem kesilmesi gündeme gelen çınar ağaçlarının, Vali Mehmet Celalettin Lekesiz'in çabasıyla kesilmekten kurtarıldığını söyledi.
     Ağaçların korunması için bölünmüş yol projesinin bu ağaçlara zarar vermeyecek şekilde çizildiğini vurgulayan Harbi, valiliğin talimatıyla hazırladıkları ''Reyhanlı-Cilvegözü Karayolunda Çınar Ağaçlarının Restorasyonu'' projesiyle de ağaçların restorasyonuyla ilgili çalışma başlatıldığını ifade etti.
     Proje kapsamında, yol güzergahında yer alan, böcek, kuş ve kemirgenler başta olmak üzere egzoz gazları nedeniyle deformasyona uğrayan çınar ağaçlarının kurtarılması için 8 kişiden oluşan iki ekibin çalışmalara başladığını anlatan Harbi, çalışmaların aralıksız sürdüğünü belirtti.
     Harbi, projenin İl Özel İdaresi'nden sağlanan 35 bin liralık destekle yürütüldüğüne değinerek, şöyle konuştu:
     ''Normalde yol güzergahında yer alan ağaçların kesilmesi gündemdeydi. Ancak valilik konuya el attı. 85 yıllık ağaçlar, çizilen yeni projeyle kesilmekten kurtarıldı. Ekiplerimiz, yol güzergahında bulunan ve yıllarca bakımsızlık nedeniyle deformasyona uğrayan kötü durumdaki çınar ağaçlarının öncelikle budama ve bakım işlemlerini yaptı. Bu çalışmayla ağaçlar güzel bir görünüme kavuşturuldu. Proje kapsamında şu ana kadar 120 ağacın budama ve bakım çalışmasını tamamladık. Amacımız, bu ayın sonuna kadar 242 ağacın tamamının bakımını yaparak güzel bir görüntü oluşturmak.''
     Harbi, 242 ağacın ardından Kırıkhan, İskenderun ve Antakya yollarındaki 511 çınar ağacıyla ilgili de çalışma yapmayı hedeflediklerini bildirdi.