Hatay'da Defne Festivali

 Vali Mehmet Celalettin Lekesiz, kentte 7 bin 500 kişiye istihdam sağlayan defnenin ulusal ve uluslararası alanda tanıtımı için çalıştıklarını belirtti.
Hatay'da Defne Festivali
 Lekesiz, Valilik Brifing Salonu'nda düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Hatay'da 14-16 ekim tarihleri arasında ''Defne Festivali'' düzenleneceğini söyledi.
     Valilik öncülüğünde, Mustafa Kemal Üniversitesi, Antakya Belediyesi, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası, Antakya Ticaret Borsası, Defne Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Derneği, Ziraat Odası, Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (HESOB) gibi çok sayıda sivil toplum örgütü ve derneğin desteğiyle gerçekleşen festivalde, kentte yoğun olarak bulunan ve önemli bir gelir kaynağı olan defneye dikkat çekmeye çalışacaklarını kaydetti.

     Defnenin Hatay'da gayri safi milli hasılaya katkısının 40 milyon lira olduğunu vurgulayan Lekesiz, ''Hatay'da doğal olarak bulunan defne toplanarak birçok alanda kullanılıyor. Kentte toplanan defne Türkiye ihtiyacının yüzde 25'ini oluşturuyor. Hatay'ın 45 köyünde defne hasadı yapılıyor. Ancak bu sayıyı 90'a hatta 100'e çıkarabiliriz. Çünkü Hatay'da bu potansiyel var. Düzenleyeceğimiz festivalle, önemli bir gelir kaynağı olan ve 7 bin 500 kişiye istihdam sağlayan defnenin ulusal ve uluslararası alanda tanıtımı için çalışıyoruz'' diye konuştu.
     Hatay'da 14 ürünün coğrafi işaretlemesini alabilmek için çalışma başlatıldığını, defnenin de bunlar arasında bulunduğunu belirten Lekesiz, festivallerin bir ilin, bölgenin sahip olduğu değerleri tanıtmak, bilinirliğini arttırmak açısından son derece önemli olduğunu kaydetti.
     Berlin'de yılda 50, İngiltere'de 17, Londra'da 7 büyük festivalin düzenlendiğini vurgulayan Lekesiz, Hatay'ı da renklendirmek, tanıtımına katkı sağlanabilmek için festival yapılabilecek çok sayıda unsurun bulunduğunu söyledi.
     Lekesiz, 14 Ekim Cuma günü başlayacak festival kapsamında, çiftçi ve üreticilerin yer alacağı yürüyüş, ''Defne ve Apollon Efsanesi'' tiyatrosunun yanı sıra Türk ve yabancı halk dansları topluluklarının gösterilerinin de yer alacağını kaydetti.

     Defne hasadı, fidan dikimi, defile, yemek yarışması gibi etkinliklerin de yer alacağı festivalde Azerbaycan, Kırgızistan, Tataristan gibi yerlerden de 141 kişilik bir konuğun Hatay'a geleceğini ve çeşitli gösteriler sunacağını vurgulayan Lekesiz, ayrıca festivalin son gününde de Murat Kekilli'nin DSİ Parkı'nda konser vereceğini söyledi.
     MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Bestami Zabun, Antakya Orman İşletme Müdürü Mehmet Harbi, Antakya Ziraat Odası Başkanı Abdulhay Denizli ile sivil toplum örgütü temsilcilerinin katıldığı toplantıda Vali Yardımcısı Şahin Bayhan festival programı hakkında katılımcılara bilgi verdi.
Hatay'da Defne Festivali haberi 11 Ekim 2011 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  132145 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle