HATAY'DA DÜNYA VE TÜRKİYE EKONOMİSİNDEKİ SON GELİŞMELER VE YATIRIM STRATEJİLERİSEMİNERİ

 Hatay Sanayici ve İş Adamları Derneği HASİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Yahya Kemal Nalçabasmaz, Türkiye ve Brezilya'nın çok sağlam bankacılık sistemi sayesinde küresel krizden yara almadan çıktığını, reel faizlerin yüzde 12-13'lerden yüzde 1'lere düştüğünü belirtti.
HATAY'DA DÜNYA VE TÜRKİYE EKONOMİSİNDEKİ SON GELİŞMELER VE YATIRIM STRATEJİLERİSEMİNERİ
  Nalçabasmaz, İş Portföy Yönetimi işbirliğiyle Savon Otel'de düzenlenen ''Dünya ve Türkiye Ekonomisindeki Son Gelişmeler ve Yatırım Stratejileri'' seminerinin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin küresel ekonomik krizden diğer ülkelere oranla daha çabuk çıktığını söyledi.
 
     Türkiye'nin ekonomik kriz sürecinde önemli yapısal tedbirleri aldığını ifade eden Nalçabasmaz, şöyle devam etti:
     ''Dünyada sadece Türkiye ve Brezilya, çok sağlam bankacılık sistemi sayesinde küresel krizden yara almadan çıktı. Reel faizler yüzde 12-13'lerden yüzde 1'lere düştü. Önümüzde bir seçim var. Bu seçimde neler olabileceğini düşünürken Kuzey Afrika'da başlayan kıvılcım Ortadoğu'yu ısıtmaya başladı. Yükselen petrol fiyatlarının cari açığı körüklemesine bağlı olarak yıl sonu cari açık öngörüleri 55-60 milyar dolara dayanmaya başladı.
     Küresel büyümeye yönelik temel riskler yüksek gelirli ülkelerde odaklanıyor. Bu riskler özellikle ekonomik büyüme sırasında oluşan dengesizliklerden yani yüksek kamu borçları, düşük faiz oranlarının hız kazandırdığı büyük ve belirsiz sermaye akışları ve bunların döviz kuru ile emtia fiyatları üzerinde yarattığı istikrarsızlıklar olarak ön plana çıkmakta. Türkiye'de ise, Merkez Bankası bir süre önce bankaların kredi hacminin daraltılması amacıyla zorunlu karşılıkları artırdı. Bununla, kredi faizlerinin yükseltilmesiyle hacmin daraltılması planlanıyor. Tüketim amaçlı kredilerdeki soğutmayı anlayabiliyoruz ancak, reel sektöre yani üretim amaçlı açılacak kredilerin faizlerinin artırılmasını doğru bulmuyoruz. Merkez Bankasının zorunlu karşılıkları tüketici kredilerine dönük uygulamasının doğru olacağını düşünüyoruz.
 

     Dış negatifliklere rağmen piyasaların yükseldiğini, likiditenin hala bol olduğunu ve faizlerin düşük olduğunu belirten Nalçabasmaz, ekonominin toparlanma yolunda olumlu sinyaller vermeye devam ettiğini kaydetti.
     Türkiye'de geçen yıl 28 olan dolar milyarderi sayısına bu yıl 10 kişinin daha eklendiğini ve sayının 38'e çıktığını vurgulayan Nalçabasmaz, bu sayıyla bölgesinde birinci ülke durumunda olduğunu söyledi.
     Hatay'ın ekonomi anlamında çok özel bir yeri olduğunu, büyük bir zenginliği barındırdığını ifade eden Nalçabasmaz, kentin Türkiye'nin mevduat büyüklüğü açısından 14'üncü, nakit kredilerde ise 8'inci sırada yer aldığını belirtti.
     İş Portföy Yönetimi AŞ Genel Müdür Yardımcısı Tevfik Eraslan da, ülkelerin hızlı bir rekabet halinde olduğunu, Türkiye'nin son dönemde önemli bir ivme yakaladığını söyledi.
     İki haneli enflasyon rakamlarının artık söz konusu olmadığını vurgulayan Eraslan, tek haneli enflasyonla yatırımcıların farklı yatırım araçlarına yönelmiş durumda olduğunu belirtti.
    

     -GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELER KÜRESEL BÜYÜMENİN İTİCİ GÜCÜ-
    
     Açılış konuşmalarının ardından İş Yatırım Menkul Değerler AŞ Araştırma Direktörü Serhat Gürleyen, ''Dünya ve Türkiye Ekonomisinde Son Gelişmeler ve Yatırım Stratejileri'' konusunda sunum yaptı.
     Küresel büyümenin şoklara karşı dayandığını vurgulayan Gürleyen, gelişmekte olan ülkelerin ABD'yi sollayarak küresel büyümenin itici gücü olduğunu söyledi.
     IMF'nin ocak ayı tahminine göre 2011'de gelişmekte olan ülkeler yüzde 6.5 büyürken, gelişmiş ülkelerin büyümesi yüzde 2.5 seviyesinde kalacağının açıklandığını ifade eden Gürleyen, Avrupa, Japonya ve Ortadoğu'dan gelen dışsal şokların gelişmiş ülkelerdeki büyümeyi daha aşağı çekebileceğini kaydetti.
     Gelişmekte olan ülkelerin büyüme hızında önemli bir gerileme beklenmediğinin altını çizen Gürleyen, bu ülkelerin küresel büyümenin yeni motorları olduğunu belirtti.
     Yüksek işsizlik ve gıda fiyatlarındaki artışın, Kuzey Afrika ve Ortadoğu ile bir dizi ülkede toplumsal ayaklanmalara, otoriter rejimlerin devrilmesine yol açtığını ifade eden Gürleyen, buna bağlı olarak petrol fiyatlarında yaşanan yükselişin enerjide dışa bağımlı Türkiye için önemli bir tehdit olduğunu kaydetti.
    
     -TÜRKİYE'NİN DURUMU -
    
     Türkiye'nin büyüme performansında önde koştuğunun altını çizen Gürleyen, ''2003-2007 dönemine baktığımızda Türkiye ekonomisinin büyüme performansının Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinin büyüme ortalamalarının 2 puan üzerinde olduğu görülüyor. OECD ülkeleri arasında Türkiye, küresel krizden en hızlı çıkan ülke konumunda. Ülkemiz bu krizden etkilendi ama en hızlı büyüyen ülkeler arasında yer aldı'' diye konuştu.
     Toplantıya, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Koç, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin, Antakya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Mehmet Ali Kuseyri ile sivil toplum örgütü temsilcileri ile iş adamları katıldı.