HATAY'DA EĞİTİME HAYIRSEVER DESTEĞİ

 Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, toplam iş gücünün yüzde 29'unun tarımla uğraştığı bir yerde tarım meslek lisesi yaptırmanın çok doğru bir karar olduğunu belirtti.
HATAY'DA EĞİTİME HAYIRSEVER DESTEĞİ
  Lekesiz, hayırsever iş adamları Osman, Levent ve Bülent Mıstıkoğlu kardeşler tarafından yaptırılacak ''Saadet-Yusuf Mustıkoğlu Tarım Meslek Lisesi''nin protokol imza töreninde yaptığı konuşmada, Hatay'da tarımın çok önemli bir sektör olduğunu kaydetti.
     Tarım ve Kırsal Kalkınma Stratejik Planı'nın hazırlandığını ifade eden Lekesiz, yaptırılacak olan tarım meslek lisesiyle planla tespit edilen alanlarda tarım sektörünün ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücünün yetiştirilebileceğini söyledi.
 

     Bazı iş adamlarının kasasını ve kesesini doldurmanın peşinde olduğunu vurgulayan Lekesiz, ''Mıstıkoğlu kardeşler gibi bazı iş adamlarımız da hayır işleri yapıyor. Yaklaşık 13 milyon TL değerinde bir okulu kentimize kazandıracak olan iş adamlarımıza çok teşekkür ediyorum. Bunun başkalarına da örnek olmasını istiyorum. Toplam iş gücünün yüzde 29'unun tarımla uğraştığı bir yerde tarım meslek lisesi yaptırmak çok doğru bir karar'' diye konuştu.
     İl Milli Eğitim Müdür Cafer Tulmaç da, hayırseverler tarafından yapılacak olan Tarım Meslek Lisesinin Akdeniz bölgesinde bir ilk olacağını kaydetti.
 

     Hayırseverler tarafından kentte bugüne kadar 130 derslik, 1 konferans salonu, 6 atölye ve 1 pansiyonun yapıldığını vurgulayan Tulmaç, bu çalışmaların toplam maliyetinin 45 milyon 445 bin TL değerinde olduğunu belirtti.
     İşadamı Osman Mıstıkoğlu da, 60 dönüm alan üzerine kurulacak olan ve 24 ay gibi bir sürede inşaatını tamamlamayı hedefledikleri tarım meslek lisesinde dersliklerin yanı sıra 200 metre karelik bir seranın ve 200 öğrencinin kalabileceği pansiyon ile 10 daireli bir lojmanın da yer alacağını söyledi.
     Lisede, tarla bitkileri yetiştiriciliği, tarım aletleri, makine kullanımı, endüstriyel sebze, meyve yetiştiriciliği ile süs bitkileri ve peyzaj bölümlerinin bulunacağını ifade eden Mıstıkoğlu, okulda 480 öğrencinin eğitim göreceğini belirtti.
     Konuşmalardan sonra, okulun yapım protokolü imzalandı