Hatay'da engelliler Atatürk Anıtı'na çelenk sundu

 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Hatay Sakatlar ve Gönüllüleri Derneği Başkan ve üyeleri Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.
Hatay'da engelliler Atatürk Anıtı'na çelenk sundu
Dernek Başkanı Köse, çelenk sunumundan sonra yaptığı konuşmada, dünyada özürlüler adına bir gün belirlenmesinin anlamlı olduğunu ancak bu günün işlevsel kılınarak 365 güne yayılması gerektiğini söyledi.
     3 Aralık'ta hatırlanan, ziyaret edilen, vaatler verilen özürlülerin ertesi günden itibaren görmezden gelinmesine alışık olduklarını savunan Köse, şöyle devam etti:
  
     ''Biz özürlüler bu toplumu oluşturan unsurlardan biriyiz. Toplumun bir parçasıyız. Görmezden gelmenin, bizlere acıyarak bakılmasının, bir şeyler talep ettiğimizde ver kurtul mantığıyla hareket edilmesi ne çağdaşlıkla, ne sosyal adaletle, ne de vicdani değerle tanımlanabilir. Özürlüler olarak bir kenara itilmiş, ailelerin ve toplumun üzerinde bir yük ve kambur olmak istemiyoruz. Bizler tüketen değil üreten, başkasına muhtaç olmadan yaşayabilen bireyler olmak istiyoruz. Bunun gerçekleşmesinin de ancak yapılacak düzenlemelerle olabileceğine inanıyoruz''

     Köse, engellilere dönük olarak gerçekçi, işlevsel ve bağlayıcı maddelerin yeni Anayasada yer almasını, eğitim sorunlarının tam olarak çözülmesini, istihdam edilebilecekleri meslek edindirme ve mesleki geliştirme projelerinin hayata geçirilmesini, özürlü maaşların günün ekonomik koşullarına göre yeniden düzenlenmesini istediklerini kaydetti.
     Bu arada 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Kutlama Komitesi üyeleri de Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.