HATAY'DA ''GADİR-İ HUM BAYRAMI''

VATANDAŞLAR TÜRBELERİ ZİYARET ETTİ, KURBAN KESTİ VE YEMEK DAĞITTI 
HATAY'DA ''GADİR-İ HUM BAYRAMI''
Hazreti Muhammed'in hicretinin 10. yılında veda haccı dönüşünde Hazreti Ali'yi taltif ettiği gün olarak kutlanan ''Gadir-i Hum Bayramı'' Hatay'da çeşitli etkinliklerle kutlandı.
     Bazı vatandaşlar, sabahın erken saatlerinden itibaren kentte bulunan türbeler ile Habib-i Neccar Dağı eteğindeki Sultan Habib-i Neccar Türbesi'ni ziyaret ederek dualar okudu, tütsü yaktı, ellerini duvara sürerek dileklerde bulundu.
     Bazı vatandaşlar da ayrıca kurban kesti ve kazanlarda buğday ile etin birlikte haşlanmasıyla yapılan ''hirisi'' yemeğini dağıttı. Bayram dolayısıyla kentte esnafın büyük bölümü iş yerlerini açmadı.
     Ehl-i Beyt Kültür ve Dayanışma Vakfı (EHDAV) Başkanı Ali Yeral, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bayram dolayısıyla bugün bazı vatandaşların dünyevi işlerden uzak durduğunu, kendini ibadete verdiğini söyledi.
     Bayramda, kurbanların kesildiğini, yemeklerin yapıldığını ve duaların edildiğini anlatan Yeral, sosyal dayanışmanın arttığı bu günü en güzel şekilde geçirmeye gayret gösterdiklerini kaydetti. Yeral, ''Gadir-i Hum Bayramı''nın resmi bayram ilan edilmesini istedi.