Hatay'da Gadir-i Hum Bayramı kutlandı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin: ''Ehli beyti bilmek ve anlamak demek, ülkemizde de zaman zaman karşılaştığımız, etnik kökenle, dine, dile ve ırka dayalı ayrımcılığa karşı durmak, alet olmamak ve birliğimizi korumak demektir'' -Hatay Valisi Lekesiz: ''Bu topraklarda Alevi ve Sünni yok. Çelik beton gibi Anadolu'nun güzel insanları var'
Hatay'da Gadir-i Hum Bayramı kutlandı
Hazreti Muhammed'in hicretinin 10. yılında, veda haccı dönüşünde Hazreti Ali'yi taltif ettiği gün olarak bilinen ''Gadir-i Hum Bayramı'' Hatay'da çeşitli etkinliklerle kutlandı.
     CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Ehl-i Beyt Kültür ve Dayanışma Vakfı (EHDAV) tarafından Antakya Spor Salonu'nda gerçekleştirilen ''Hz. Ali Gadir-i Hum ve Kardeşlik Bayramı'' etkinliğinde yaptığı konuşmada, ''Ehl-i Beyti bilmek ve anlamak demek, ülkemizde de zaman zaman karşılaştığımız etnik kökenle dine, dile ırka dayalı yapılan ayrımcılığa karşı durmak, alet olmak ve birliğimizi korumak demektir'' dedi.
     Siyaset yapmaksızın dayanışmayı, birliği ve beraberliği kutlamaya geldiğini ifade eden Tekin, Türkiye'nin birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğu bir dönemden geçtiğini, bu dönemde birlikteliği amaç edinmiş bir bayram etkinliğine katılmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi.
     Van'da meydana gelen depremde, ''Hataylısı, Edirnelisi, Muşlusu ve İzmirlisi'nin tek yürek Vanlı olduğunu'' vurgulayan Tekin, şöyle devam etti:
     ''Türkiye'nin dört bir yanının kalbi Van'da attı. Bunun sebebi, bu topraklarda, peygamberimizden ve Hz. Ali'den bu yana yeşertilmeye çalışılan birlik ve beraberlik tohumudur. Ehl-i Beyti bilmek ve anlamak demek, ülkemizde de zaman zaman karşılaştığınız etnik kökenle dine, dile ve ırka dayalı ayrımcılığa karşı durmak, alet olmamak ve birliğimizi korumak demektir. Mevlana gibi 'kim olursan ol' demektir. Hacı Bektaşi Veli gibi ceylanla aslanı aynı kucakta barış içerisinde tutmak demektir. Atatürk gibi 'yurtta sulh cihanda sulh' ilkesini benimsemek demektir. Bir lokmaya bir hırkaya memnun olup, insana hizmete mecnun olmaktır. Birliğin, dirliğin, temizliğin dostluğun paylaşımın daim olduğu, insana insan olduğu için değer verildiği, aynı yaratandan yaratılmanın bilincinde tüm insanlığın kardeşçe yaşadığı bir dünya umuduyla buradaki tüm canları selamlıyorum. Bayramınız kutlu olsun.''
     Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz de, farklı renklerin, barış, kardeşlik ve hoşgörü içerisinde bulunduğu kentte, farklı bir renk ve çiçek olan Alevilerin bayramını kutlamaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi.
     Dünyadaki insanların barışa, sayılma ve sevilmeye değer verilmesini istediğini vurgulayan Lekesiz, bunun temelinde de sevgi, saygı ve hoşgörünün bulunduğunu kaydetti.
     Sevgilerden birinin de Ehl-i Beyt sevgisi olduğunu belirten Lekesiz, ''Bu topraklarda Alevi ve Sünni yok. Çelik beton gibi Anadolu'nun güzel insanları var. Sevginin, hoşgörünün sadece anlatıldığı değil, yaşandığı bir ilde valilik yapıyorum, bu açıdan mutluyum. Ne zaman milli birlik, dirlik içerisinde olduk ise hayal denileni hayata geçirmişiz. Bunlara bir örnek Kurtuluş Savaşı'dır'' diye konuştu.
     Antakya Belediye Başkan Yardımcısı Serdar Güven ise üç semavi dinin yüzyıllardır huzur, barış ve kardeşlik içerisinde yaşadığı Hatay'ın kültür zengini bir kent olduğunu belirterek ''Gadir-i Hum Bayramı''nı kutladı.
     CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz, konuşmasında Suriye'deki olaylara değinerek, Suriye'de iç çatışmaya, kardeşlik kavgasının çıkmasına izin vermeyeceklerini, buraya müdahale yapılması halinde tüm Ortadoğu'nun etkileneceğini savundu.

     
     -''Alevinin Sünni kardeşiyle hiçbir zaman ve mekanda sorunu olmadı''-
    
     EHDAV Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yeral da, Gadir-i Hum Bayramı Konferansını uluslararası bir boyuta taşımanın haklı gurur ve sevincini yaşadıklarını söyledi.
     Alevilerin ne zaman, nerede nasıl ve ne şekilde ibadet edeceğini herkesten çok daha iyi bildiğini ifade eden Yeral, şöyle devam etti:
     ''Alevilerin, hiç kimseye, hiçbir cihete, hiçbir gerekçeyle, ne inançlarını ispat edip kabul ettirme mecburiyetleri, ne de buna ihtiyaçları vardır. Aslında 14 asır boyunca biz Alevileri tanıyıp anlamaktan aciz olanlar, bugünden sonra bizi hiç anlamasalar da olur. Aleviler, inançları, amelleri ve yaşayışları konusunda tarih boyunca zehirlenseler de, asılsalar da, kesilseler de, yakılsalar da, ne Muaviye ne de onun torunlarından icazet aldılar ne de bundan sonra asla almayacaklardır. Şu gerçeğin altını bir kez daha çizelim ki, Alevinin Sünni kardeşiyle hiçbir zaman ve mekanda sorunu olmadı. Bundan sonra da asla olmayacaktır.''
     Suriye'deki olaylara da değinen Yeral, Türkiye ile Suriye'nin büyük bir aile ve iki devlet olduğunu belirtti.
     Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan, dün olduğu gibi bugün de Esat ile kol kola girmelerini istediklerini ifade eden Yeral, ''Medeniyet, barış ve huzur başkenti olan Antakya'ya gelerek, Samandağ'da Hz. Hızır makamı ile Hz. Habib-i Neccar'ı ziyaret etmelerini istiyoruz. Buradan da tüm dünyaya barış ve kardeşlik mesajlarını vermelerini önemle bekliyoruz. Bu konuda bizler barış elçisi olarak her türlü inisiyatifi almaya hazır olduğumuzu belirtmek istiyoruz'' diye konuştu.
     İl Müftüsü Mustafa Sinanoğlu, Alevi ve Sünnilerin kardeş, bütün Sünnilerin kalbinin Hz. Ali ve Ehl-i Beyt tarafında olduğunu kaydetti. Türkiye'nin en çok ihtiyacı olan şeyin barış olduğunu ifade eden Sinanoğlu, Hatay'da da bunun mevcut olduğunu söyledi.
     Kuran-ı Kerim'in de okunduğu etkinliğe, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, CHP İstanbul milletvekilleri İhsan Özkes ve Ali Özgündüz, CHP Hatay milletvekilleri Hasan Akgöl, Mevlüt Dudu ve Mehmet Ali Ediboğlu, MHP Hatay Milletvekili Şefik Çirkin ile Rum Ortodoks Kilisesi Vakfı Başkanı Fadi Hurigil, Musevi Cemaati Başkanı Şaul Cenudioğlu, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri, Tunus, İran, Irak'dan din ve bilim adamları katıldı.