Hatay’da Gard Ormanı Kuruldu

Hatay İl Halk Sağlık Müdürlüğü tarafından, kronik solunum hastalıklarına karşı küresel işbirliği anlamına gelen Global Alliance Against Chronic Respiratory Diseases (GARD) ormanı kuruldu.
Hatay’da Gard Ormanı Kuruldu

Antakya Merkeze bağlı Gülderen Köyü’nde kurulan Gard Ormanı münasebetiyle düzenlenen törende konuşan Hatay Valisi Sayın M. Celalettin Lekesiz, konuyla ilgili duyarlılık ve farkındalık oluşturacak organizasyondan dolayı Hatay Halk Sağlığı Müdürlüğü’ne teşekkür etti. Bu toprakların bin bir türlü mücadele ile vatan haline getirildiğini, muhafaza etmek için de binlerce şehit verildiğini vurgulayan Lekesiz, “Bizim de muhafaza ederken aynı gayreti ve çabayı göstermemiz lazım. Ülkemizin ormanlarının artırılması, Türkiye topraklarının yeşile bezenmesinin milli dava haline getirilmesi için üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeliyiz.” dedi. Her yıl milyonlarca ton toprağın erozyonlarla yok olduğuna dikkat çeken Lekesiz, “Bunu önlemenin yolu, billur gibi akan derelerimizi ve nehirlerimizi, öte yandan ormanlarımızı muhafaza etmektir. Kalkınmanın en temel kaynaklarından olan ormanları muhafaza etmenin yolu, fidanları toprakla buluşturmaktan geçiyor. Tamamen çıplak bir arazi, insanoğlu ile doğa arasındaki uyumsuz dengenin insan ruhunu nasıl rahatsız ettiğini, yeşil bir coğrafya ise, insanoğluyla yaşadığı çevre arasındaki uyumlu dengeyi ve bunun iç dünyamıza nasıl huzur verdiğini açıkça gösterir.”diye konuştu.Geçtiğimiz yıl yaşanan orman yangınlarını hatırlatan Lekesiz, cana zarar gelmemesinin ise sevindirici olduğunu kaydederek, “Her olumsuzluğu fırsat olarak değerlendirip, eskisinden daha güçlü bir geleceği de kurabiliriz. Orman yangınından sonra buraların tekrar canlandırılması, rehabilite edilmesi için de Yayladağı bölgesinde yaptığımız gibi aynısını hayata geçireceğiz. Bu çerçevede yangın her türlü tedbire rağmen çıksa dahi bir yerden bir yere sıçramaması için bölgeye hem yangına dayanıklı ağaç türleri hem de bölge halkına gelir getirici ceviz, badem, defne ve benzeri fidanlar olmak üzere yaklaşık 200 bin adet fidan dikilecek.” dedi.Hatay Halk Sağlığı Müdürü Ümit Mutlu Tiryaki de proje hakkında bilgi verdi Konuşmaların ardından Vali Lekesiz ve beraberindekiler köyde belirlenen alanda fidanları toprakla buluşturdular.

Hatay’da Gard Ormanı Kuruldu haberi 23 Ocak 2014 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  16085 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle