HATAY'DA HAYVANCILIK İHTİSAS BÖLGESİ TOPLANTISI

HAGİAD BAŞKANI ÖZBUĞDAY: ''ALTINÖZÜ İLE YAYLADAĞI İLÇESİ ARASINDA YAKLAŞIK 4-5 BİN DÖNÜME KURULMASI DÜŞÜNÜLEN BÖLGEYLE İLGİLİ FİZİBİLİTE ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR'' -DOÇ. DR. TÖMEK: ''TÜRKİYE'NİN 2013 YILINDA 18 MİLYON TON SÜTE İHTİYACI OLACAK''
HATAY'DA HAYVANCILIK İHTİSAS BÖLGESİ TOPLANTISI
 Hatay'ın Altınözü ve Yayladağı ilçesi arasında yaklaşık 4-5 bin dönüme kurulması düşünülen Hayvancılık İhtisas Bölgesi ile ilgili fizibilite çalışmalarının devam ettiği bildirildi.
     Hatay Genç İşadamları Derneği (HAGİAD) Başkanı Aykut Özbuğday, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ile birlikte organize edilen ''Hatay'da Hayvancılık İhtisas Bölgesi''nin kurulmasıyla ilgili toplantıda yaptığı konuşmada, bölgenin hayvancılığa sağladığı katkılara dikkati çekti.
     Altınözü ile Yayladağı ilçesi arasında yaklaşık 4-5 bin dönüme kurulması düşünülen Hayvancılık İhtisas Bölgesi ile ilgili fizibilite çalışmalarının devam ettiğini belirten Özbuğday, ''Hatay'da 5'in altında hayvanı bulunan yaklaşık 16-17 bin arası yetiştirici var. Bu çok ciddi bir rakam. Kurulacak bölgeyle bu alanda daha hızlı gelişme amaçlıyoruz'' dedi.
     Teknik Tarım (TETA) Limited Şirketi uzmanlarından Doç. Dr. Ömer Tömek ise, et üretimindeki artışın süt üretimine bağlı olduğunu ancak, bu konuda ülke olarak gerilerde kalındığını belirterek, ''Türkiye'nin 2013 yılında 18 milyon ton süte ihtiyacı olacak. Şu anki üretimimiz sadece 9 ile 11 milyon ton arasında. Süt üretimimizde ciddi açık var. Bir ülkede süt varsa et de çoktur. Et üretimini artırmak istiyorsanız buna paralel olarak süt sığırcılığını artırmak gerek'' diye konuştu.
 
 
 
     Türkiye'de yaşanan et krizinin aslında sütten kaynaklandığını, bu kapsamda başlatılan ithal et projesinin de üreticileri üretim yapamaz hale getirdiğini savunan Tömek, ''1996 yılında da et krizi yaşandı. O kriz, ülkemizin 4 milyon damızlık sığırını kaybetmesine neden oldu. Ülkemizde şu an yine aynı şeyler yaşanıyor. Üreticiler çok kötü durumda. Hayvanlarını kestirecek yer bile bulamıyorlar'' dedi.
     Dünya Gazetesi Yazarı Rüştü Bozkurt ise hayvancılık yatırımını ata ve dededen kalma yöntemlerle yapanların yüzde 90'ının batacağını ileri sürerek, ''Artık kıra, meraya dayalı hayvancılık bitti. Kaba yeminin yüzde 70'ini kendi üretemeyen bu işten kar edemeyecek'' dedi.
     ATSO Başkanı Hikmet Çinçin de, kentte kurulması düşünülen ihtisas bölgesiyle, tarım ve hayvancılığın gereken önemi kazanacağını, hızla gelişerek ülke ekonomisine ve istihdama katkı sağlayacağını belirtti.
     Çinçin, hedeflerinin bölgede bulunan canlı hayvan potansiyelini bir merkezde toplayarak, kaynakları etkin kullanma ve rekabet edilebilirliği artırma olduğunu söyledi.
     Toplantıya, Tarım İl Müdürü Bestami Zabun, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Antakya Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Kuseyri, Hatay Sanayici ve İş Adamları Derneği (HASİAD) Başkanı Yahya Kemal Nalçabasmaz ile üreticiler, sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.