HATAY'DA ''İKG OP'' TOPLANTISI

AB KOMİSYONU, İSTİHDAM, SOSYAL İŞLER VE EŞİT FIRSATLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TEMSİLCİSİ JUTTE: ''YIL SONUNA KADAR ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI İLE GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ OPERASYONEL KAPSAMDA 450 PROJE İMZALANMIŞ OLUNACAK''
HATAY'DA ''İKG OP'' TOPLANTISI
Avrupa Birliği Komisyonu, İstihdam, Sosyal İşler ve Eşit Fırsatlar Genel Müdürlüğü Temsilcisi Jeroen Jutte, yıl sonuna kadar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığıyla gerçekleştirdikleri operasyonel program kapsamında toplam 450 projenin imzalanmış olunacağını söyledi.
     Jutte, Antakya'da Ottoman Palace Otel'de düzenlenen ''İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı'' (İKG OP) toplantısında, programın amacının özellikle iş piyasasına yönelik olarak eğitim sistemi alanına yatırım yapmak olduğunu belirtti.
     Programın insan kaynaklarının geliştirilmesini, engelli vatandaşlar gibi dezavantajlı, yoksul gruplara eğitim verilmesini amaçladığını ifade eden Jutte, şöyle konuştu:
     ''Bu çalışmanın tarafları Avrupa Birliği ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığıdır. Operasyonel programın toplam bütçesi 352 milyon avrodur. Bunun yaklaşık 300 milyon avrosu AB'den gelmektedir, geriye kalanı ise Türkiye Cumhuriyeti tarafından karşılanmaktadır. Sektörel izleme toplantısı yılda iki kez gerçekleştirilmektedir. Bundan sonra bu toplantıların Ankara dışında yapılmasına karar verildi. Gittiğimiz vilayetlerde operasyonel program kapsamında projeleri ziyaret ediyoruz. Hatay'da iki projeyi ziyaret ettik. Böylelikle sahada elde edilen tecrübeleri görebiliyor ve bunlardan bir şeyler öğrenebiliyoruz. Temin edeceğimiz operasyonel programı kapsamındaki mali yardım Türkiye'nin doğusundaki 12 özel bölgeye yönelik sağlanmaktadır. 2010 yılı sonlarına kadar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile gerçekleştirilen operasyonel program kapsamında toplam 450 proje imzalanmış olunacak. Bununda tutarı 80 milyon avrodur.''
     Özellikle işsizliğin en yüksek olduğu, gelir düzeyinin düşük olduğu illere mali destek sağlandığını ifade eden Jutte, ''Şu anda örneğin Hatay'da kazanan 11 tane projenin sözleşmesi imzalandı. Hatay diğer bölgelerle karşılaştırıldığında, en iyisi olmasa da ortalamanın üzerinde'' diye konuştu.
    
     -IŞIK: ''15 BİN KURSİYER MESLEKİ EĞİTİM ALIYOR''-
    
     Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı AB Fonları Uygulama ve Koordinasyon Merkezi Başkanı Ercüment Işık da, Türkiye'de genç nüfusun iyi eğitilmesi ve istihdam edilmesinin ülke açısından çok kritik önem taşıdığını söyledi.
     Avrupa ve Türkiye'de, genç nüfusun istihdam edilebilir ya da katma değer üretebilen bir nüfus olduğunu anlatan Işık, şunları kaydetti:
     ''Türkiye ve Avrupa Komisyonu, tam da bu amaca yönelik bir inisiyatif başlattılar. IKG OP diye adlandırılan bu süreç Türkiye'nin tam bu sorununa adres gösteriyor. Şimdiye kadar dokunulmamış böyle bir soruna, beklentiye, AB Komisyonu ile birlikte dokunmuş olmak ve ilk kez adımı atmış olmak bizi çok mutlu ediyor. Bunun için de çok önemli bir bütçe ayırdık. Bütçeyi yerelde hibeler aracılığıyla kullanıyoruz. İleri ki dönemlerde hibe miktarı daha da büyüyecek. Bu kapsamda hali hazır 15 bin kursiyer mesleki eğitim alıyor ve aldıkları eğitim tamamen AB standartlarındadır.''
     Işık, kursiyerlerin, Türkiye'nin mevcut yapısına uygun, iş bulabilecekleri alanlarda mesleki eğitim aldıklarını dile getirdi.
     Toplantıya, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonları Mehmet Ak ve Numan Özcan, AB Komisyonu ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkilileri ve İŞKUR İl Müdürü Ahmet Bulanık, Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mevlüt Aydın katıldı.