HATAY'DA ''KAMU İHALE MEVZUATI SEMİNERİ''

HATAY'DA ''KAMU İHALE MEVZUATI SEMİNERİ'' -KAMU İHALE KURUMU DAİRE BAŞKANI GÜL: '''İHALEYİ EN DÜŞÜK FİYATA VERENE DEĞİL, EN UYGUN FİYATI VERENE VERİN' GİBİ BİR YAKLAŞIM, DOĞRU BİR YAKLAŞIM DEĞİLDİR''
HATAY'DA ''KAMU İHALE MEVZUATI SEMİNERİ''
Kamu İhale Kurumu Daire Başkanı Hasan Gül, '''En ucuza verene ihaleyi vermeyin, en uygun teklifi verene verin' gibi bir yaklaşım, doğru bir yaklaşım değildir'' dedi.
     Gül, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) tarafından düzenlenen ''Kamu İhale Mevzuatı'' konulu eğitim seminerinde, ihale yoluyla yapılan kamu harcamalarının son dönemlerde ciddi artış gösterdiğine dikkati çekTİ.
     İhale sisteminin iyi işlemesinin, kamu harcamaları açısından önemli olduğunu belirten Gül, şöyle devam etti:
     ''Söz konusu talepte de bir takım değişikliklere gidilebilir. Ancak 'en ucuza verene ihaleyi vermeyin, en uygun teklifi verene verin' gibi bir yaklaşım, takdir edersiniz ki, doğru bir yaklaşım değildir.
     Bu ve benzeri sorunları ortadan kaldırmak için birkaç ay önce bir çalışma başlatıldı. Kamu İhale Mevzuatında değişikliği kapsayan çalışma bugün Maliye Bakanlığının görüşünü bekliyor. Köklü değişiklikleri kapsamasa da olumlu bir çalışma. Ancak 'ortalama teklifi veren firmaya ihaleyi verelim' şeklindeki öneriyi unutun. Bu doğru bir öneri değildir.''
     Gül, ihale sürecinin uzun olmasından kaynaklanan yakınmalara da değinerek, ''Bugün için ihale süreci toplam 28 gün. 28 günün öyle çok uzun bir süre olduğunu düşünmüyoruz. Sağlıklı bir teklif için, yeterli araştırmayı yapabilmek için, böyle bir zamana ihtiyaç var'' diye konuştu.
     ATSO Enerji İnşaat Mühendislik Meslek Komite Başkanı Murat Kırkyaşaroğlu da, ihale kanunu çerçevesinde karşılaştıkları zorluklara dikkati çekerek, ihale sürecinin çok uzun olduğunu ve bu süreç kapsamında ihale süreci ile ilgilenmekten iş yapamadıklarını söyledi.
     İhalelerde kıstasların evrensel olduğunu belirten Kırkyaşaroğlu, ''Yaklaşık maliyet bellidir. Tüm dünyada aynıdır neredeyse. Ancak rekabet ortamında öyle fiyatlar veriliyor ki, insan şaşırıyor. Kamu İhale Kurumu, ihaleleri en düşük fiyat verene değil, en uygun fiyatı verene vermeli. Bir süre önce çok düşük fiyat verenler artık sorgulanmaya başladı. Ancak biz sorgulama yerine, akıl dışı rakamlar verenlerin direkt ihaleden düşürülmesini istiyoruz. Bunun bir düzenleme ile bir daha değiştirilmeyecek bir kural haline getirilmesini istiyoruz'' diye konuştu.
     Toplantıda, Kamu İhale Kurumu Yapım İşleri İhale Düzenleme ve İhale İnceleme Dairesi Grup Başkanı Oğuz Çalık ise katılımcılara ihale ile ilgili yaşanan süreci slayt eşliğinde anlattı.