HATAY'DA KUTLU DOĞUM HAFTASI ETKİNLİKLERİ

İl Müftüsü Mustafa Sinanoğlu, Hz. Muhammed'in kendisine haksızlık eden düşmanlarına bile merhametle davrandığını belirtti.
HATAY'DA KUTLU DOĞUM HAFTASI ETKİNLİKLERİ
Sinanoğlu, ''Kutlu Doğum Haftası'' etkinlikleri kapsamında Antakya Spor Salonu'nda düzenlene ''Hz. Peygamber ve Merhamet Eğitimi'' konferansında yaptığı konuşmada, Peygamberin bütün insanlığa geldiğini, bütün özelliklerinin üst noktada söyledi.
     Diyanet İşleri Başkanlığının aldığı karara göre Hz. Peygamber'in her sene bir özelliğinin tanıtılacağını kaydeden Sinanoğlu, bu sene merhametini tanıtmaya çalıştıklarını kaydetti.
 
     
 
     Sinanoğlu, peygamberin düşmanlarına bile merhametle davrandığını belirtti.
     Marmara İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adil Bebek de Hz. Peygamber'in bütün insanlara merhameti öğretmek için gönderildiğini, Kuran'ın rahmet timsali olduğunu söyledi.
     Hz. Muhammed'in üstün özelliklerini her zaman insanların hatırlaması gerektiğini vurgulayan Bebek, O'nun bir rahmet peygamberi olduğunu kaydetti.
     Bebek, ''Küçüğüne merhamet etmeyen, büyüğüne saygı göstermeyen bizden değildir'' hadisine işaret ederek, Hz. Muhammed'in hayatında çocuklara, kadınlara, yaşlılara ve hayvanlara nasıl merhametle davrandığını anlatan örnekler üzerinde durdu.
     Etkinlikte, Kur'an-ı Kerim okundu, Antakya Belediyesi Mehteran Takımı gösteri sundu ve davetlilere gül dağıtıldı.
     Daha sonra, ''Kutlu Doğum Haftası'' etkinlikleri kapsamında düzenlenen ''Merhameti Biz Ondan Öğrendik'' konulu şiir yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi.
     Etkinliğe, eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Vali Mehmet Celalettin Lekesiz, Belediye Başkanı Lütfü Savaş, diğer din temsilcileri ile davetliler katıldı.