HATAY'DA ''MOBİLYA USTASI YETİŞTİRİCİLİĞİ PROJESİ''

Hatay Sanayici ve İş Adamları Derneği (HASİAD) Başkanı Yahya Kemal Nalçabasmaz, istihdamın desteklenmesi konusunda AB'den aldıkları 284 bin avro hibeyle mobilyacılıkta kalifiyeli eleman açığını kapatmak amacıyla 100 işsize ''Mobilya Ustası Yetiştirme Kursu'' vereceklerini söyledi.
HATAY'DA ''MOBİLYA USTASI YETİŞTİRİCİLİĞİ PROJESİ''
Nalçabasmaz, Erol Bilecik Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi ile yürütecekleri projeyle ilgili bilgilendirme toplantısında yaptığı konuşmada, Hatay'a sosyal ve kültürel katkılar sağlamak için çalışmalar yaptıklarını kaydetti.
     Kursta 58 erkek ve 42 kadına eğitim vereceklerini ifade eden Nalçabasmaz, şöyle devam etti:
     ''Hatay'da önemli bir sektör olan mobilyacılığın daha da geliştirilmesi konusunda bir yıldır yoğun çalışmalarda bulunduk. Bu konuda hazırladığımız proje AB'den hibe almaya hak kazandı. 8 ay sürecek olan 'Mobilya Ustası Yetiştirme Kursu'nda kursiyerlere 6 ay teorik ve 2 ay da işyerlerinde pratik eğitim verilecek. Ayrıca kursiyerlere günde 8 avro katkıda bulunulacak ve eğitim sonunda tüm işsizleri bir işe yerleştireceğiz. Amacımız hem istihdamın sağlanmasına katkıda bulunmak hem de Hatay'ın köklü sektörü olan mobilyacılıkta kalifiyeli elaman yetiştirmektir''
     İl Milli Eğitim Müdürü Cafer Tulmaç da projeyle genç işsizlerin meslek alanında en iyi şekilde yetiştirilerek Hatay'daki mobilya sektöründe iş bulmalarını desteklemeyi ve nitelikli iş gücü arayan işletmelerin ihtiyaçlarını karşılamayı amaçladıklarını belirtti.