Hatay'da ormanlık alanlar havadan denetlendi

Antakya Orman İşletme Müdürlüğü, yangın söndürme helikopteri ile Hatay'da yürütülen projeleri havadan denetledi.
Hatay'da ormanlık alanlar havadan denetlendi
Orman İşletme Müdürlüğü yetkilileri, kuruma ait İskenderun ilçesine bağlı Arsuz beldesinde konuşlandırılan yangın söndürme helikopteri ile Antakya Atatürk Stadı'ndan hareket etti.
     Lübnan sınırındaki Bekaa Vadisi'nden doğup, Suriye'den geçerek Türkiye'de Afrin ve Karasu çayı ile birleşip Hatay'ın Samandağ ilçesinden Akdeniz'e dökülen Asi Nehri'nin de havadan izlendiği turda ormanlık alanlarda keşif yapıldı.
     Yanan Orman Alanlarının Rehabilitasyonu ve Yangına Dirençli Ormanlar Tesisi Projesi (YARDOP) kapsamında servi, fıstık çamı, keçi boynuzu ve defne türü fidanların dikiminin yapıldığı alan da havadan kontrol edildi.
     Ekipler, ağaçlandırılan orman alanlarının yanı sıra işletmeye ait Serinyol beldesinde bulunan fidanlığı da helikopterden izleme olanağı buldular.

     Daha sonra yangın söndürme helikopteri keşif kapsamında Yayladağı ilçesinde bulunan ormanlık alanların da havadan denetimini gerçekleştirdi. Burada yapılan keşif turunda ülkelerini terk ederek Türkiye'ye sığınan ve Kızılay tarafından Yayladağı ilçesinde kurulan geçici 2 çadır kent de havadan görüldü.
     Havadan yapılan kontrol turunun ardından Antakya Orman İşletme Müdürü Mehmet Harbi, bu yıl Hatay'da meydana gelen 20 yangında 10 hektarlık ormanlık alanın zarar gördüğünü söyledi.
     Harbi, YARDOP kapsamında da 2009 yılından bu yana 6 bin 900 hektar alanda ağaçlandırma çalışması yapıldığını, bu yıl zarar gören orman alanlarında da aynı çalışmanın gerçekleştirileceğini kaydetti.
     Harbi, bölgede ekiplerin yerden denetimlerinin yanı sıra belli aralıklarla havadan denetimlere de devam edeceğini belirtti.