Hatay'da pamuk yetiştiricilerine eğitim

 Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Bestami Zabun, Hatay'ın toprak, iklim yapısı, liman ve sınır kapısıyla arazi varlığının çok verimli olması nedeniyle çok önemli tarımsal bir potansiyele sahip olduğunu söyledi.
Hatay'da pamuk yetiştiricilerine eğitim
 Zabun, ''Hatay Tarım ve Kırsal Kalkınma Stratejik Planı'' doğrultusunda, Antakya Ziraat Odası Toplantı Salonu'nda düzenlenen ''Pamuk yetiştiriciliğinde üretim girdilerinin yönetimi, kültürel işlemlerde mekanizasyon kullanılması ve toprak işleme yöntemleri'' konularının yer aldığı eğitim toplantısında yaptığı konuşmada, tarımda yapılacak işlerde önce eğitiminin alınması ve daha sonra işin doğru bir şekilde yapılması gerektiğini kaydetti.
     Hatay genelinde sahip olduğu 160 bin hektar tarım alanın 120 bininin Amik Ovası'nda olduğunu ifade eden Zabun Şöyle devam etti:
    
     ''İlin sahip olduğu tarım alanlarında en fazla yetiştirilen ürünlerin başında pamuk daha sonra buğday ve mısır yer alıyor. Ancak bu ürünlerin tekniğine uygun ekiminin ve bakımının yapılması için mutlaka eğitim alınması gerekir. Çiftçilerimiz genelde ya komşusundan ya da yakınlarından edindikleri bilgilerle işini yapıyor. Bu da yetersiz olduğundan yanlış ekim, gübreleme, zirai mücadeleme meydana geliyor.''
     Zabun, hazırladıkları ''Hatay Tarım ve Kırsal Kalkınma Stratejik Planını''nın tüm sektörlerin fikirleri, ilin iklim ve toprak verileri alınarak 14 ayda hazırlandığını belirtti.
     Plan çerçevesinde hangi ürünün hangi bölgede ne miktarda yetiştirilmesi, kalitenin, verimliliğin ve rekabetin değerlendirilmesinin yapıldığının altını çizen Zabun, ''Çiftçilerin eğitilmesiyle ancak verimlilik ve kalite yükselmektedir. Bu yüzden bizler çiftçilerin eğitime önem veriyoruz. Hatay'ın toprak, iklim yapısı, liman ve sınır kapısıyla arazi varlığının verimli olması nedeniyle çok önemli tarımsal bir potansiyele sahip İskenderun, Dörtyol, Samandağ ve Erzin ilçelerinde ağırlıklı olarak narenciye, Yayladağı ilçesinde meyvecilik ve Tıbbi aromatik bitkiler, Altınözü'nde zeytincilik ile Kırıkhan, Hassa, Kumlu ve Reyhanlı ilçesinde tarla bitkileri yetiştirilmektedir. Kısaca ilde insani ekseniz insan biter, ne ekerseniz ekin alırsınız'' diye konuştu.
     Zabun, ilde yetiştiricilik alanında özellikle Trabzon hurması, can eriği, maydanoz, yeşil soğan, pazı ve marulda Türkiye birincisi ve pamukta Türkiye dördüncüsü olduklarını belirtti.

     Hedeflerinin plan çerçevesinde, zeytin yağında, narenciyede ve pamukta birinci olmak, ayrıca markalaşmak olduğunu vurgulayan Zabun, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın çiftçilere yönelik çeşitli desteklemeler yaptığını ve 2002 yılından geçen yıla kadar Hatay'a 95 milyon TL destek sağlandığını söyledi.
     Antakya Ziraat Odası Başkanı Abdulhay Denizli de çiftçilerin eğitilmesi konusunda bu tür eğitim seminerlerin faydalı olacağına inandığını ve her zaman destek verdiklerini kaydetti.
     Eğitim seminerinde Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Mert, çiftçilere bilgiler sundu.