HATAY’DA SAVAŞA MEYDAN OKUYANLAR BULUŞTU

Hatay Halkevi’nin ‘Savaşa Meydan Oku, Barışa Ses Ver’ şiarıyla başlattığı kampanya kapsamında düzenlenen ‘Savaşa Meydan Okuyanlar Buluşuyor’ adlı panelde, barış mücadelesinin, Hatay sokaklarının Suriye’de savaşan çetelerden arındırılana dek sürdürüleceği mesajı verildi.
HATAY’DA SAVAŞA MEYDAN OKUYANLAR BULUŞTU
Hatay Halkevi binasında düzenlenen ve Ortadoğu’da yaşanan süreç, Suriye savaşı ve bu savaşın Hatay’a olan yansımalarının konuşulduğu panelde ilk sözü alan Hatay Halkevleri Başkanı Eylem Mansuroğlu, bu bölgede yaşanan durumun sadece bir emperyalist müdahale olduğunu savunurken “bu kentin huzurunun bozulmasını istemiyorlarsa; ilimizdeki Askeri Kamplar kapatılacak, sokaklarımızda serbestçe dolaşan El Kaide ve diğer terör grubu mensupları sınır dışı edilecek, emperyalist savaşta komşumuz Suriye’nin yanında saf tutulacak. Bunlar olursa bu kentte barış ve huzur yaşanır.Bu sokakları çetelerden arındırana kadar mücadelemizi karalılıkla sürdüreceğimize dair halkımıza söz veriyorum” dedi.Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz da, küresel güçlerin hazırladığı projeleri hayata geçirmeye çalışan AKP Hükümeti’nin hedef tahtasında; Cumhuriyet, Atatürk devrimleri, ülkenin birliği ve bütünlüğünün var olduğunu belirtti…Yetkisini aldığı Anayasayı dahi tanımayan bu meclisin meşruluğu yoktur diyen
 
 Milletvekili Eryılmaz, Hatay ile ilgili bir provokasyon hazırlığı bulunduğunu da öne sürerek “ama tüm bu yaşananlara rağmen Hatay; Türkü, Arap’ı, Ermeni’si, Yahudi’si, Hıristiyan’ı, Sünni’si, Alevi’si ve Roman’ı ile kardeştir ve bugüne kadar böyle yaşadılar, bundan sonra da böyle yaşayacaklardır. Bunu bozmaya çalışanlara asla müsaade etmeyeceğiz” dedi.Antakya’nın daha önceleri de böyle hassas süreçlerden geçtiğini ve bunları atlatmasını bildiğini söyleyen EHDAV Genel Başkanı Ali Yeral, bugünlerde yaşanan hassas sürecin de başarıyla üstesinden gelineceğini ifade ederek “emperyalizmin, Ortadoğu’nun yer altı ve yer üstü kaynaklarını sömürmek için projeler ürettiğini herkes görüyor. Türkiye olarak bizler Suriye’nin birliğini savunmalıyız. Çünkü, Suriye bölünürse Türkiye’de bölünür. Suriye’de kardeş kanı akarsa Türkiye’de de kardeş kanı akacaktır. Bunları görmek için de filozof olmaya gerek yoktur.  Düne kadar kimsenin kimse ile sorunu yokken, ne oldu da şimdi Hıristiyanlar Beyrut’a Aleviler tabuta deniliyor. Bu savaş yüzünden sayısız okullar, camiler, kiliseler, evler havaya uçuruldu ve maalesef bunlar Allah’u ekber sözleri ile havaya uçuruldu” dedi.Katılımın yoğun olduğu panelde: Alevi Kültür Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Şefik Zan, Gazeteci Ali Yolcu, DOM DER Başkanı Mustafa Karabulut ve Samandağ Belediyesi Meclis Üyesi Mişel Atik’te yaptıkları konuşmalarda; Suriye’ye yapılan müdahalenin emperyalist bir müdahale olduğunu belirttiler ve ilimizin huzurunu korumak için Alevi’si, Sünni’si, Hıristiyan’ı, Yahudi’si, Ermeni’si, Kürt’ü ve Roman’ı ile ortak hareket etmemiz gerektiğine dikkat çektiler.