Hatay'da Şenköy Rüzgar Elektrik Santrali açılışı

-Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız: ''Teknoloji ilerledikçe, fiyatlar makul hale geldikçe, rüzgar santrallerinin Türkiye'de kullanılabilirlikleri artıyor. Biz, şu anda rüzgarda kurulu olan gücün 5,5-6 katı kadar daha rüzgar elektrik santralı yapılmasını planlıyoruz'' -Adalet Bakanı Ergin: ''Türkiye ekonomik altyapısını güçlendiriyor, yeni tesisler hizmete alınıyor. Büyük milletin geleceğini inşa ediyoruz''
Hatay'da Şenköy Rüzgar Elektrik Santrali açılışı
 Yıldız, Hatay'da yapımı tamamlanan Şenköy Rüzgar Elektrik Santrali'nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, santral yatırımını gerçekleştiren ve Türkiye'nin bir çok yerinde başka yatırımlar da yapan Güriş Holding yetkilileri ve çalışanlarına teşekkür etti.
     Enerji piyasasında özel sektörle birlikte büyümeyi hedeflediklerini ifade eden Yıldız, şöyle konuştu:
     ''Türkiye yalnızca siyaset, idare ve ekonomi alanlarında değil, beyniyle, zihniyle ve vicdanıyla büyüyor. Enerji sektörü de aynı şekilde büyümeli. Yürüttüğümüz enerji stratejileriyle, daha fazla büyüyen bir enerji sektörü oluşturuldu. Türkiye'nin elektrik enerjisi tüketimi geçen yıla göre yüzde 11,8 arttı. Dünyada elektrik tüketimi büyüyor, Türkiye'de dünyadan daha fazla büyüyor, Hatay'da ise Türkiye ortalamasından fazla büyüyor. Hatay tükettiğinden fazla üretmeli ve bunu yerli kaynaklarla yapmalı. Hatay'da termik santrallere, HES'lere karşılık gelen yatırımlar var ve en önemli rüzgar yatırımları da burada mevcut.''
     Yıldız, AK Parti'nin ilk iktidara geldiğinde, Türkiye'de özel sektörün yatırımlardaki payının yüzde 34'ler seviyesinde olduğunu belirterek, ''Yani üç yatırımdan birisini özel sektör yapıyordu. Şimdi ise neredeyse her üç yatırımdan ikisi özel sektör tarafından yapılıyor. Biz de kamu bütçesinden bunlara ayrılacak payı, adalet, eğitim ve sağlık gibi alanlara yönlendiriyoruz'' dedi.
     An itibariyle, Türkiye'de kurulu tüm elektrik üretim kapasitesinin 55 bin megawatt olduğunu ifade eden Yıldız, şöyle devam etti:
     ''Çin'in sadece rüzgar enerjisiyle elektrik üretim kapasitesi yaklaşık 55 bin megawatt. Türkiye'nin ise 2 bin megawatt. Dünya elektrik üretiminin yüzde 3'ünü rüzgar santralleri karşılıyor. Her geçen gün bu oran daha da artıyor.
     Teknoloji ilerledikçe, fiyatlar makul hale geldikçe, rüzgar santrallerinin Türkiye'de kullanılabilirlikleri artıyor. Biz, şu anda rüzgarda kurulu olan gücün 5,5-6 katı kadar daha rüzgar elektrik santralı yapılmasını planlıyoruz. Bunun 2015'e kadar gerçekleşeceğini ümit ediyoruz. Bundan sonra da bitmeyecek. Hatay, Balıkesir, Bandırma, Bodrum, Alaçatı, İzmir, Manisa ve Çanakkale gibi bölgelerde, rüzgarın bol ve sürekli estiği yerlerde bu yatırımları gerçekleştireceğiz.''
     Yıldız, zor olanı yapıp, enerji üretiminde yerel kaynakların payını arttıracaklarını belirterek, ''Tufanbeyli'de geçtiğimiz ay 450 megawatt'lık yerli kömür santralini ihale ettik, bu ayın sonunda Soma'da 350 megawatt kapasiteli yerli kömür kaynaklarımızın santralinin ihalesini yapacağız. Rüzgar, güneş, jeotermal ve biyokütle gibi doğal kaynakları ihale edeceğiz. Rüzgar santrali Türkiye'de üretiliyorsa özel sektörün aldığı teşvik daha yüksek. Yerli ve yenilenebilir kaynaklarımızı artıracağız'' şeklinde konuştu. 
     
     -Adalet Bakanı Ergin-      
     Adalet Bakanı Sadullah Ergin ise rüzgar santrali tesisindeki pervanelere doğal bir enerji kaynağı olan rüzgarın güç verdiğini, dağlarda, taşlarda var olan bu enerjiyi Türkiye'ye kazandıran ve dışarı ödenen dövizlerden tasarruf sağlayan tesislerin, Hatay ve Türkiye'ye önemli katkılar sunacağını söyledi.
     Türkiye'nin bir çok alanda olduğu gibi, enerji alanında da önemli başarılara imza attığını ve tesisler hizmete sunduğunu vurgulayan Ergin, şöyle devam etti:
     ''Türkiye'nin bir baştan bir başa temel altyapısı inşa edildi. Hatay da bu çalışmadan payını almakta. Türkiye ekonomik altyapısını güçlendiriyor, yeni tesisler hizmete alınıyor. Büyük milletin geleceğini inşa ediyoruz. Ülkemizin demokrasi standartlarını güçlendiren ve sürdürülebilir hale getiren hizmetlere de imza atılıyor. Kalkınan, güçlenen ve sürdürülebilir bir demokrasiye sahip olan ülkemiz, bölge barışına da önemli katkılar sunmak için gayret ediyor. Bu tesisi şehrimize ve Şenköy beldemize kazandıran firmalara teşekkür ediyorum.''
     Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz de Türkiye'nin her alanında hayati derecede ihtiyacı olan bir santralin açılışı için biraraya gelindiğini belirterek, ''Uluslararası rekabetten kopmamak, oyundan düşmemek için yer altı ve yer üstü zenginliklerimizi ortaya çıkarmalıyız. Hatay Türkiye'de enerji tüketiminde 6. sırada. Son yıllarda yapılan yatırımlarla önemli bir üretim merkezi de olma yolunda'' dedi.
     Konuşmaların ardından Yıldız, Ergin ve Lekesiz, tesisin faaliyete başlamasını sağlayan butona birlikte bastı.
     Yıldız, Ergin ve Lekesiz daha sonra, Hatay'daki Anemon Otel'de basına kapalı olarak gerçekleştirilen İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı'na katıldı.