HATAY'DA ''SERAMAR PROJESİ ÇALIŞTAYI''

HATAY'DA ''SERAMAR PROJESİ ÇALIŞTAYI'' -MKÜ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ YRD. DOÇ. DR. GENEŞ: ''KENT MERKEZİNİ OLUŞTURAN BÜTÜN BİNALAR AVRUPA MAKRO SİSMİK ÖLÇEĞİNE GÖRE İNCELENEREK DÖKÜM ÇALIŞMALARI YAPILDI''
HATAY'DA ''SERAMAR PROJESİ ÇALIŞTAYI''
Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cemal Geneş, Antakya kent merkezini oluşturan bütün binaların Avrupa Makro Sismik Ölçeğine göre incelenerek döküm çalışmalarının yapıldığını söyledi.
     Geneş, İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Hatay Şubesinde düzenlediği toplantıda, 30 Eylül-2 Ekim tarihleri arasında Deprem Tehlikesine Hazırlık, Hasar Görebilirlik ve Zarar Azaltma Master Planları Hazırlanması (SERAMAR) Çalıştay'ın gerçekleştirileceğini bildirdi.
     2 profesör, bir doçent, 3 yardımcı doçent, 3 doktora öğrencisi ve çok sayıda lisans öğrencisinin bir araya gelerek 4 yıl boyunca yaptıkları çalışmanın sonucunun bu Çalıştay'da açıklanacağını belirten Geneş, şöyle konuştu:
     ''Antakya kent merkezini oluşturan bütün binalar Avrupa Makro Sismik Ölçeğine göre incelenerek döküm çalışmaları yapıldı. Sokak taraması yöntemi ile elde edilen veriler coğrafi bilgi sistemlerine yani bilgisayar ortamına aktarılarak sayısallaştırıldı. Okul binalarından ve hastanelerden birer adet, konutlardan ise 2 adet binaya sürekli kuvvetli yer hareketi ölçen cihazlar yerleştirildi. 4 yıl boyunca depremlerin bu binalara olan etkisinin ve binaların tepkisi ölçüldü. Kent merkezinin üzerinde bulunduğu zeminin özelliklerinin belirlenmesi amacıyla 60'a yakın noktada ölçümler yapıldı. Bu sayede şehrin zemin hakim titreşim periyotları tespit edildi ve bu titreşim periyotlar ile mevcut binaların yaklaşık titreşim periyotları karşılaştırıldı. Büyük bir deprem etkisi altında zarar görebilme potansiyelleri araştırıldı.''
     Geneş, elde edilen verilerin veritabanı yardımıyla ve tarihte meydana gelmiş 7 ve üzerindeki şiddetli depremler dikkate alınarak deprem senaryolarının üretildiğini belirterek, bu senaryolar karşısında şehirde meydana gelebilecek mal ve can kayıplarının tahmin edilmeye çalışıldığını sözlerine ekledi.
     İMO Hatay Şube Başkanı Cihat Mazmanoğlu da Antakyalıları yakından ilgilendiren projenin sonuçlarını birlikte paylaşmak ve konuyu tüm ayrıntılarıyla uzmanlarla tartışmak için herkesi etkinliğe beklediklerini ifade etti.
     Antakya-Kahramanmaraş SERAMER projesi için 4 yılda çoğunluğunu cihaz alımının oluşturduğu toplam 600 bin Avro para harcandığını kaydeden Mazmanoğlu, Almanya Bauhaus Üniversitesi Deprem Hasarlarını Araştırma Merkezi, (EDAC), MKÜ ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) işbirliği ile Nisan 2005 yılında başlatılan projede final sonuçlarının Antakya'da açıklanacağını kaydetti