HATAY'DA ''SERAMAR PROJESİ ÇALIŞTAYI''

HATAY'DA ''SERAMAR PROJESİ ÇALIŞTAYI'' -ULUSLARARASI DEPREM MÜHENDİSLİĞİ BİRLİĞİ BAŞKANIPROF. DR. GÜLKAN: -''27 BİN BİNA ÜZERİNDE İNCELEME YAPARAK, COĞRAFİ İŞARETLEMESİNİ GERÇEKLEŞTİRDİK''
HATAY'DA ''SERAMAR PROJESİ ÇALIŞTAYI''
Uluslararası Deprem Mühendisliği Birliği Başkanı Prof. Dr. Polat Gülkan, Hatay'da 27 bin bina üzerinde inceleme yaparak, coğrafi işaretlemesini gerçekleştirdiklerini belirtti.
     Gülkan, Antakya Belediyesi Meclis Salonu'nda düzenlenen ''Deprem Tehlikesine Hazırlık, Hasar Görebilirlik ve Zarar Azaltma Master Planları Hazırlanması'' (SERAMAR) çalıştayının kapanışında yaptığı konuşmada, deprem gerçeğine herkesin hazırlıklı olması gerektiğini söyledi.
     SERAMAR kapsamında Hatay ve Kahramanmaraş'ta yapılan çalışmanın Türkiye genelinde uygulanması gerektiğini ifade eden Gülkan, şöyle devam etti:
     ''Kentte 27 bin bina üzerinde inceleme yaparak, coğrafi işaretlemesini gerçekleştirdik. Zeminin özelliklerinin belirlenmesi amacıyla 60'a yakın noktada ölçümler gerçekleştirildi. Böylece zemin titreşim periyotları tespit edildi. Büyük bir deprem etkisi altında zarar görebilme potansiyelleri araştırıldı.
     Çalışma kapsamında bundan sonra riskli binaların güçlendirilmesi lazım. Bu konuda TÜBİTAK ve Avrupa Birliği'ne proje sunmayı düşünüyoruz. Amacımız, Hatay'daki 35 bin binanın hepsini ele almak. SERAMAR kapsamında tarihi binalarda inceleme yapmadık. Ancak hazırlayacağımız projeyle bu binaların da coğrafi işaretlemesinin yapılıp depreme dayanıklılıklarının tespit edilmesi lazım. Ayrıca olası bir büyük depremde alınacak tedbirlerle ilgili hazırlıklı olmak gerekiyor. Bu konularda hazırlayacağız projelerle SERAMAR'ın devamını getireceğiz.''
     Polat, iki gün süren çalıştayın depremde meydana gelebilecekler konusunda ortaya konulan bilgiler açısından önemli olduğunu kaydetti.