HATAY'DA SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI FIRNIZ YAYLASININ KİRALANMASINA TEPKİ GÖSTERDİ

Antakya'da Amanos Dağları'nın güneyinde bulunan Fırnız Yaylası'nın ''ağaçlandırma'' adı altında kiraya verilmesine üzüldüklerini belirten sivil toplum kuruluşları temsilcileri tepki gösterdi.
HATAY'DA SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI FIRNIZ YAYLASININ KİRALANMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Hatay Şubesi yöneticileri, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Öğretim Üyeleri, Hatay Motosiklet Sporları Kulübü (HAMOK) Antakya Çevre Koruma Derneği (AÇKD) yöneticileri ve Hatay Fikir Kulübü üyelerinden oluşan 16 motosikletli ile 15 otomobilli sürücü, kiraya verilen Fırnız Yaylası'na giderek köylüleri bilinçlendirdiler.
     Sivil toplum kuruluşları temsilcileri yaptıkları ortak açıklamada, Fırnız Yaylası'nın 2 kişiye 49 yıllığına 40 bin 140 TL karşılığında kiraya verdiklerini iddia ederek, şunları kaydettiler:
     ''Amanos Dağlarının nadide biyoçeşitlilik alanlarından birisi olan, onlarca bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapan, vaşağın yaşam alanı olan, dağ keçilerinin, kurtların, karacaların, porsukların, sansarların sığınağı olan yaylanın tahrip edilmesinin ekolojik denge ve biyoçeşitliliğin korunması açısından kabul edilemez vahim bir hatadır. Bu hatadan bir an önce dönülmesi, aksi halde Amik Gölü kurutulurken ve Roma Köprüsü yıkılırken ses çıkmayan bu memlekette yok olanlar arasına Fırnız Yaylası da eklenecektir. Bu kararın yeniden gözden geçirilmesini istiyoruz.''
     Fırnız yaylasında piknik yapan sivil toplum kuruluşları temsilcileri, daha sonra topluca kafile halinde kentte döndüler.