Hatay'da SODES toplu imza töreni düzenlendi

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında, Hatay, Osmaniye ve Kahramanmaraş bölgesinden 2 bin 250 proje başvurusununda bulunulduğunu bu sayının bin 332 tanesinde Hatay ilinden yapıldığını söyledi.
Hatay'da SODES toplu imza töreni düzenlendi
 Lekesiz, Hatay Valiliği Tayfur Sökmen Toplantı Salonu'nda düzenlenen SODES toplu imza töreninde yaptığı konuşmada, Kalkınma Bakanlığı tarafından bu yıl SODES kapsamında Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye bölgesine ayrılan 7 milyon 700 bin TL'lik kaynaktan Hatay'a 3 milyon TL ayrıldığını belirtti.
     AB proje hazırlama eğitimlerine önem verdiklerini ve bu eğitimlerin sonucunda meyvelerini toplamaya başladıklarını ifade eden Lekesiz, şöyle devam etti:

     ''2009 yılının eylül ayında yaklaşık 400 kişiye hitap eden ve 1 hafta süren AB proje hazırlama eğitimi verildi. Yapılan eğitim toplantılarının ardından başta valiliğimiz olmak üzere tüm ilçe kaymakamlıklarımızın, ilgili resmi kurumlarımızın, belediyelerimizin bünyesinde kimisinde 2 kimisinden de 3-4 kişilerden oluşan proje hazırlama ve stratejik yönetim ofisleri kurduk. Arkasından üniversitemiz, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA), İŞKUR gibi pek çok sinerjinin devreye girmesiyle ilimizde proje hazırlama kapasitesinin artırılması için bir seferberlik başladı. Bunun sonucunda meyvelerini vermeye başladı. Bu yeterli değil köy muhtarlarımız dahi bu proje dilini konuşmalı, bu sektöre aşina olmalıdır. SODES'e başvurularda ilimizde bir patlama var. Hep birlikte konulan eğitim çalışmalarınIN sonucunda SODESE Hatay, Osmaniye ve Kahramanmaraş bölgesinden 2 bin 250 başvuru olmuş ve bunlardan bin 332 tanesi yani yüzde 60'ı Hatay ilinden yapılmıştır''
     Hatay'a tahsis edilen kaynakla 52 projenin hayata geçirileceğini bunlardan 41 tanesini kamu kurum ve kuruluşlar ile yerel yönetimler tarafından, 11 tanesinin ise sivil toplum kuruluşları, odalar ve borsalar tarafından yürütüleceğini belirten Lekesiz, hayata geçirilecek SODES projeleriyle kamu kuruluşları, yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşları arasında işbirliklerinin geliştirileceğini, kente ekonomik ve özellikle sosyal kalkınmaya önemli katkılarda bulunacağını kaydetti.  
     DOĞAKA Genel Sekreteri Erdoğan Serdengeçti de, 2008 yılından bu yana Kalkınma Bakanlığı tarafından Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da bulunan 25 ilde uygulanan SODES'in bu yıl Adana ve Mersin illeri ile birlikte pilot uygulama olarak DOĞAKA'nın faaliyet gösterdiği Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye'de de uygulanmaya başlandığını belirtti.
     Son yıllarda ilde muazzam gelişmeler yaşandığını gözlemlediklerinin altını çizen Serdengeçti, verilen eğitim toplantıları sonucunda ajansa Hatay'dan çok sayıda proje başvurusunda bulunduğunu söyledi.
     Serdengeçti, SODES kapsamında Hatay'a tahsil edilen 3 milyon TL ile 105 oyun-spor parkı, 6 halı saha, 11 gençlik eğitim-kültür merkezi, 50 kültür, sanat ve spor kursu, 1 kadın merkezi, 19 meslek kursu, 410 kişinin meslek kursuna katılmasının sağlanması, 690 öğrenciye etüt merkezinde eğitim alması, 135 öğrencinin dershaneye gönderilmesi, 120 kişinin istihdam edilmesi, 835 kişinin kültür, sanat ve spor kurslarına katılmalarının sağlanması, 50 engelliye eğitim verilmesinin gerçekleştirileceğini kaydetti.
     Konuşmaların ardından Serdengeçti, ilçe kaymakamları, sivil toplum ve oda temsilcileriyle SODES projelerine imza attı.