HATAY'DA ''TARIMSAL MEKANİZASYON KONGRESİ''

TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL BAŞKANI GÜNAYDIN: -''TÜRKİYE, TARIMSAL HAM MADDE DIŞ ALIMI İÇİN KAYNAK ARAMAK ZORUNDA KALAN BİR ÜLKE HALİNE GELDİ''
HATAY'DA ''TARIMSAL MEKANİZASYON KONGRESİ''
Türk Mühendis ve Mimarlar Odası (TMMOB) Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Gökhan Günaydın, Türkiye'nin tarımsal ham madde dış alımı için kaynak aramak zorunda kalan bir ülke haline geldiğini söyledi.
     Günaydın, Hatay'da düzenlenen, ''26. Mekanizasyon Ulusal Kongresi''nde yaptığı konuşmada, tarımda gelişim hızının istenilenin çok gerisinde olduğunu kaydetti.
     Tarımda ARGE çalışmalarına önem vermek gerektiğini ifade eden Günaydın, şöyle devam etti:''Tarım, dış ticaret gayretleriyle kendini göstermektedir. Türkiye, tarımsal ham madde dış alımı için kaynak aramak zorunda kalan bir ülke haline geldi. 'Tarımda nasıl daha az faaliyette, daha yüksek verimlilik' alabiliriz hesabını yapmalıyız. Bu da tarımda teknolojik kullanımdan geçer. Bunun için de tarımsal mekanizasyon ulusal kongresini önemsiyoruz.
     Tarımın içindeki ARGE çalışmaları çok önemlidir. Bunun dışında ülkenin sahip olduğu ARGE'nin tarıma yansıması da bir o kadar önemlidir. Bu sorumluluğu yerine getirmek için hem siyaset dünyasını hem de teknik akademik dünyayı, doğru zamanlarda işbirliğe sürüklemek ve bunu gerçekleştirmek ödevlerimizden biridir.''
     Günaydın, ülkenin iktisadi, sosyolojik ve politik nedenlerine uyumlu bir teknolojik geliştirmek gerektiğine dikkati çekerek, ''Sanayi sektörünü arttırmadan tarımda istihdamı arttıramazsınız. Türkiye'de sayıları 26'yı bulan ziraat fakültelerinden bugüne kadar 90 bin kişi mezun oldu. Bu sayının tarımsal talepleri olan bir ülke için fazla olduğu söylenemez. Ancak hem özel sektörün hem de kamunun yılda istihdam edebileceği ziraat mühendisi sayısının 2 bin olduğu bir ülkede doğru planlama yapılmadığı bir gerçek'' diye konuştu.
     Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. Şerefettin Canda da 2006 yılında 13 bin olan öğrenci sayılarının 30 bine ulaştığını söyledi.
     Akademik personel sayılarının da 4 yıllık sürede 708'den 946'ya ulaştığını ifade eden Canda, ilk kez geçtiğimiz yıl komşu ülkelerden 200 öğrencinin üniversitelerine öğrenim görmek üzere geldiğini kaydetti.
     Konuşmaların ardından, Rektör Canda, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Günaydın'a, Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Doç. Dr. Yurtsever Soysal'a, Namık Kemal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Birol Kayışoğlu'na katkılarından dolayı şilt sundu