HATAY'DA TOPLU AÇILIŞ TÖRENİ

-ADALET BAKANI KAHRAMAN: ''BÖLÜNMÜŞ KORİDORLARDAN, MERDİVEN ALTLARINDA ÇALIŞAN ADLİYELERDEN YAKLAŞIK 20 BİN METREKARE KAPALI ALANA SAHİP ADLİYE SARAYINA KAVUŞTUK'' -ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANI YILDIZ: ''GÜZEL İŞLERE, HAYIRLI İŞLERE VESİLE OLMAK İNSANA FARKLI BİR DUYGU VERİYOR''
HATAY'DA TOPLU AÇILIŞ TÖRENİ
Kahraman, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, eski Adalet Bakanı ve AK Parti Hatay Milletvekili Sadullah Ergin'in katılımıyla, Hatay Adliye Sarayı ile toplam 17 yatırımın toplu açılışı dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Hatay Adalet Sarayı'nın açılışını gerçekleştirmek üzere ikinci kez kente geldiklerini söyledi. Daha önce birtakım eksiklikler ve hava muhalefeti nedeniyle açılışı yapamadıklarını ifade eden Kahraman, şöyle devam etti:
     ''Bölünmüş koridorlardan, merdiven altlarında çalışan adliyelerden yaklaşık 20 bin metrekare kapalı alana sahip adalet sarayına kavuştuk. Bu hizmetleri buraya getiren devletimize, başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın himayelerinde şükranlarımızı sunuyorum. İçini güzelleştirmek, adaletleriyle ülkeye hizmet etmek de benim meslektaşlarıma aittir. Onlar da bunu en güzel şekilde yerine getireceklerdir buna inanıyorum.''
     Adliye sarayının yapımında büyük emek harcayan eski Adalet Bakanı Ergin'e ve katkısı olan herkese teşekkür eden Kahraman, Reyhanlı Adliye Sarayı'nın da 15 gün önce hizmete girdiğini, Hatay Adliye Sarayı ile açılışını gerçekleştirecekleri 17 eserin ülkeye ve millete hayırlı olmasını diledi.
 
 
 

 
 
     Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da Başbakan Erdoğan'ın ülkenin idaresine irade koyduktan sonra sekiz buçuk yıl içerisinde yüzlerce icraatın yapıldığını söyledi.
     Yıldız, bunlardan en değerlilerinden bir tanesinin de Hatay Adalet Sarayı olduğunu belirterek, ''Güzel ve hayırlı işlere vesile olmak insana farklı bir duygu veriyor'' dedi.
     Yıldız, yeni adalet sarayının Hataylılara, yargı camiasına hayırlı olmasını diledi.
     Eski Adalet Bakanı ve AK Parti Hatay Milletvekili Ergin de Türkiye'nin, Hatay'ın layık olduğu yere getirilmesi için bu hizmetlerin yapıldığını söyledi.
 

     Reyhanlı Adalet Sarayı'nın da açılışını yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Ergin, vatandaşlara hayırlı olmasını diledi.
     Cumhuriyet Başsavcısı Enis Yavuz Yıldırım da eski adliye binasının yetersiz olduğunu belirtti.
     Yeni açılan adliye sarayında 53 Cumhuriyet savcısı ile hakimin görev yaptığını ve 20 bin metrekare kapalı alana sahip olduğunu anlatan Yıldırım, ''Eski binamıza günlük ortalama 3 bin kişi geliyordu. Ayrıca 400 araç giriş çıkış yapıyordu. Şehir merkezinde yer alan binamız mevcut haliyle yetersiz kalıyordu. Bu nedenle yeni bir bina kaçınılmazdı. Şu an yeni binamızda, eskisinde 7 olan duruşma salonu sayımız 35'e çıktı'' diye konuştu.
     Konuşmaların ardından Adalet Bakanı Kahraman, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, eski Adalet Bakanı Ergin, Vali Lekesiz ve Cumhuriyet Başsavcısı Yıldırım ile Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üyelerinin katılımıyla Hatay Adliye Sarayı ile 14'ü kamu kurum ve kuruluşlarının, biri Antakya Belediyesi, ikisi İl Özel İdare ve KÖYDES yatırımları olmak üzere, 30 milyon 406 bin TL ödenek harcanan tesislerin açılışı yapıldı ve kurdele kesildi. Daha sonra törene katılanlar, Hatay Adliye Sarayı'nda incelemelerde bulundu.
     Bu arada Yıldız, Kahraman ile diğer yetkililer, yeni Adliye Sarayı'nın bahçesine ağaç dikti.