HATAY'DA TURİZM STRATEJİ VE EYLEM PLANI ÇALIŞMASI

Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, Ortadoğu'daki gelişmelerin turizmi yakından etkilediğini söyledi.
HATAY'DA TURİZM STRATEJİ VE EYLEM PLANI ÇALIŞMASI
  Lekesiz, İskenderun'a bağlı Gözcüler beldesinde gerçekleştirilen ''Hatay ili turizm strateji ve eylem planı çalışmaları'' toplantısına katıldı.
     Lekesiz, Hatay'daki turizmi bir bütün olarak düşündüklerini belirterek, şöyle konuştu:
     ''Ortadoğu bizim için çok büyük bir önem taşıyor. Umarız Ortadoğu'daki kargaşalı ortam yerini huzura ve barışa bırakır. Bu günler elbette bitecektir. Bizler her zaman altyapımızı hazır tutmalıyız. Vizelerin kalkması olumlu oldu ama Ortadoğu'daki yaşanan gerginlikler turizmi olumsuz etkiledi.''
     Lekesiz, Hatay'ın bir çok yerinde turizmle ilgili çalışmaların sürdüğünü belirtti.
     Payas'daki tarihi külliyede restorasyon çalışmalarının sürdüğünü anlatan Lekesiz, şunları kaydetti:
     ''Erzin'de tarihi kazılar devam ediyor. İskenderun'da kent müzeleri kurulmalı ve yayla ve deniz turizmi geliştirilmeli. Dünyanın en büyük mozaik müzesi Antakya'da yapılacak. Bu müzenin yapılması Hatay'a gelen yerli yabancı turist sayısını arttıracak. Hatay ili turizm strateji ve eylem planı çalışmaları iki aya kadar tamamlanacak. Turizmle ilgili görüşleri ve önerileri olanlar bizlere ulaşsınlar.''

     İskenderun Kaymakamı Ali İhsan Su ise bölgenin önemli bir turizm potansiyelinin olduğunu belirterek ortak akıl ile faydalı sonuçların alınabileceğini söyledi.
     Su, ''Turizm konusunda oluşturulacak master planı ileriye dönük sağlam adımlar atmamızı sağlayacak. Bu sayede turizm adına ne gerekli ne gereksiz ortaya çıkacak'' şeklinde konuştu.
     İskenderun Belediye Başkanı Yusuf Civelek de yatırım yapan herkese gerekli destekleri vermeye hazır olduklarını söyledi.
     İskenderun'da sanayinin yanı sıra turizminde gelişmesini istediklerini ifade eden Civelek, ''İskenderun'da 5 yıldızlı otellere ihtiyaç var. Liman da aktif hale geçerse bölge ekonomisi turizmden büyük pay alır'' dedi.
     Yapılan konuşmanın ardından katılımcılar turizm adına görüş ve önerilerini sundular.
     Düzenlenen toplantıya İskenderun'da görev yapan daire müdürleri, il genel meclis üyeleri, sivil toplum örgütü temsilcileri ve çok sayıda turizmci katıldı.