HATAY'DA ''UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİM PROGRAMI''

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, girişimci sayısının artmasının ülkedeki başarıyı da etkilediğini belirtti.
HATAY'DA ''UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİM PROGRAMI''
Lekesiz, Antakya Belediyesi Meclis Salonu'nda düzenlenen Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) ve KOSGEB işbirliğiyle gerçekleştirilen ''Uygulamalı Girişimcilik Eğitim Programı''nın açılışında yaptığı konuşmada, girişimci adaylarının artırılmasına yönelik eğitim çalışmalarının önemli olduğunu söyledi.
     Hazırlanan program kapsamında bir iş fikri olan girişimci adaylarına, yönetim, üretim, tanıtım, pazarlama, teknoloji, finansman, örgütlenme ve iş gücü konularında eğitim verileceğini ifade eden Lekesiz, ''Bu eğitimlerle, girişimci adayları donanımlı hale gelecek. Böylece girişimciler, kendi iş yerlerini açarak bölge ve ülke ekonomisine katkı sağlayabilecek. Çünkü girişimci sayısının artması ülke başarısını da etkiliyor'' diye konuştu.
     Merkezi Hatay'da bulunan ve Kahramanmaraş ile Osmaniye illerinin ekonomik ve sosyal kalkınmalarını hızlandırmak amacı ile projeler hazırlayan DOĞAKA'nın önemli proje ve eğitim programlarına imza attığının altını çizen Lekesiz, bu güne kadar 484 proje hazırlandığını kaydetti.
     Bölgemizin kalkınması açısından projelere 11 milyon 500 bin TL'lik hibe verileceğini vurgulayan Lekesiz, bunun kentin kalkınması açısından çok önemli olduğunu söyledi.
     KOSGEB Hatay Hizmet Merkezi Müdürü Seracettin Özcan da eğitim programı sonunda girişimcilere sertifika verileceğini, ayrıca bunlara kendi iş yerlerini açabilmeleri için 27 bin TL'ye kadar geri ödemesiz, 70 bin TL'ye kadar da faizsiz geri ödemeli kredi desteğinde bulunulacağını kaydetti.
     Programla işsizliği azaltarak, girişimcilik kültürünü arttırmayı hedeflediklerini ifade eden Özcan, bu şekilde istihdama katkı sağlayacaklarını belirtti.
     DOĞAKA Genel Sekreteri Erdoğan Sedengeçti ise tarımda, taşımacılıkta, turizmde, teknolojide ve ticarette Türkiye'nin ve Ortadoğu'nun lider bölgesi olmak için önemli projeler yapmaya çalıştıklarını söyledi.