Hatay'da Yaşadığım Gezegeni Öğreniyorum Projesi

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü'nce hazırlanan ve Türkiye Bilimsel ve Teknoloji Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından da desteklenen ''Yaşadığım Gezegeni Öğreniyorum'' projesi kapsamında Hatay'daki öğrenciler dünyanın çevresini ölçme çalışması yaptı.
Hatay'da Yaşadığım Gezegeni Öğreniyorum Projesi
Samsun ve Hatay'daki 7 ve 8'nci sınıf öğrencileri aynı anda hazırlanan düzeneklerle güneş ışınlarının oluşturduğu gölge boylarını ölçerek dünyanın çevresini ölçme deneyi gerçekleştirdiler.
     Proje Uzman Personeli Selami Kalkan, Beyhan Gençay İlköğretim Okulu'nda gerçekleştirdikleri çalışmada, yaptığı açıklamada, projenin Hatay ve Samsun Milli Eğitim Müdürlükleri'nce belirlenen fen bilgisi öğretmenleri ve bu öğretmenlerin belirlediği ilköğretim 8'inci sınıf öğrencilerince uygulandığını belirtti.

     Projenin amacının, M.Ö. 2. yüzyılda, Eratoshenes'in Mısır'ın İskenderiye ve Syene şehirlerinde güneş ışınlarının gölge boylarını ölçerek gerçekleştirmiş olduğu dünyanın çevresini ölçme yöntemini Samsun ve Hatay ilinde öğrencilerin tekrar ettiklerini ifade eden Kalkan, şöyle devam etti:
     ''İlköğretim öğrencilerimiz 2 bin 300 yıl önce yapılan deneyin tekrarını gerçekleştirdiler. Samsun ve Hatay'daki öğrenciler hazırlanan deney düzeneğindeki çubuğun gölge boyunu aynı anda ölçerek Dünya'nın çevresini hesaplamış olacaklar. Planlanan bu etkinlikle amacımız öğrencilerde gökyüzüne karşı farkındalık oluşturmak, doğaya ve çevreye karşı ilgi ve heyecanlarını artırmak ve onları geleceğin bilim insanları olmaları yönünde teşvik etmektir.''
     Etkinliğe İl Milli Eğitim Şube Müdürü Nurettin Bebek, Beyhan Gençay İlköğretim Okul Müdürü Mustafa Bilgili ve kentteki değişik okullardan 28 öğrenci katıldı.